artikler
Forsker for 2 mrd. årlig
Dagens versjon av Televerkets forskningsinstitutt heter Telenor Research & Innovation. I november vil Telenor markere 40-årsjubileet med et fagseminar.
– Vi har fortsatt ansatte som var med ved starten for 40 år siden, sier Hans-Christian Haugli til Teleavisen InsideTelecom. Haugli er utfordret til å beskrive – hovedsakelig i tall – utviklingen av teleforskningen i selskapet.
Haugli gjør et poeng av å ikke skille mellom forskning, produktutvikling og innovasjon i selskapet. Tallet på 1,5 til 2 mil-liarder kroner er blant annet kommet fram ved å få lederne ved forretningsenhetene til å oppgi hvor mye arbeid som legges ned i FoU. Det er ikke et nøyaktig tall. Dette betyr at etterfølgeren etter Televerkets forskningsinstitutt fra 1967 bare står for mellom 17 og 22 prosent av Telenors totale innsats på feltet.