skytjenester
Forsvarets skytjenester på anbud: – Alliansene er bredere enn forventet
Programdirektør Petter Moe i Forsvarsmateriell har bedt om hjelp fra IT-næringen til å legge grunnlaget for Forsvarets skytjenester.
Foto: Pressebilde
28. mars lyste Forsvarsmateriell ut en plan- og designkonkurranse for sine fremtidige skytjenester. Med den utradisjonelle konkurranseformen, som typisk brukes i byggebransjen, håper Forsvarsmateriell å få det beste næringslivet har å by på.
De vil nemlig ikke bare ha hjelp til å bygge skytjenester, men også til å lage selve planen for hvordan et forsvars digitale infrastruktur bør bygges opp fra bunnen av: Hvordan skal infrastrukturen se ut? Hvor mye bør de bygge selv, hvor mye bør de kjøpe? Hvordan bør isåfall disse anskaffelsene skje? Søkeren med de beste svarene vinner en million kroner, mens de øvrige deltakerne får et honorar på 500.000.
I dag bruker det norske forsvaret nesten ikke skytjenester i det hele tatt.