Operativsystemer og programvare

Google får 2,22 milliarder i bot i Frankrike

Bøtelagt for misbruk av sin markedsposisjon innen nettreklame.

Google får nok en gigantbot i Frankrike.
Google får nok en gigantbot i Frankrike. Illustrasjonsfoto: Ng Han Guan/AP/NTB
7. juni 2021 - 11:02

Frankrikes konkurransetilsyn har gitt Google drøyt 2,22 milliarder kroner i bot for misbruk av den markedsposisjonen de har innen nettreklame.

Boten på 220 millioner euro er den nyeste i en rekke trekk fra europeiske myndigheter for å bekjempe markedsposisjonen til amerikanske teknologigiganter.

Vedtaket er en del av et forlik som ble inngått etter at tre mediegrupper anklaget Google for i praksis å ha monopol over reklamesalg på nett. Det dreier seg om amerikanske News Corp, franske Le Figaro og belgiske Groupe Rossel.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Orange Business
Mer opptatt av data enn AI
Aslak Sira Myhre (52) er ansatt som konserndirektør for kommunikasjon, samfunnskontakt og strategi i Lyse.
Les også:

Aslak Sira Myhre: Får toppstilling i Lyse

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.