RESULTATERFINANS

Gudesen: Meningsløst med opsjoner

Opticom-gründer Hans Gude Gudesen sier fra seg alle opsjoner han har fått tildelt siden starten.

21. mai 2004 - 10:49

I perioden 1999 til 2004 har Hans Gude Gudesen blitt tildelt til sammen 225 000 tegningsretter til aksjer i Opticom. I dag velger Gudesen å kansellere samtlige av opsjonene han er blitt tildelt.

- Som etablerer i Opticom bedømmer jeg bruken av opsjoner som et lite egnet middel til å fremme min egen innsats i selskapet, spesielt siden jeg allerede fra etableringstidspunkt har disponert over et betydelig antall aksjer, sier Gudesen i en børsmelding.

Han bruker sterke ord når han skal karakterisere opsjoner som virkemiddel til å utvikle selskaper.

- Jeg har tidligere deltatt i opsjonsprogram i Opticom og andre selskaper, gjennom min rolle som etablerer og forsker. Erfaringene rundt dette har vært utelukkende negative.

    Les også:

Gudesen kaller det "meningsløst" at han mottar opsjoner som styremedlem i Opticom.

- Flere av de tegningsretter jeg er meddelt i det pågående opsjonsprogrammet i Opticom, har jeg mottatt gjennom min posisjon som styremedlem. I mitt tilfelle oppfatter jeg

dette som en meningsløshet, sier han.

Han begrunner det på følgende måte:

" Mine bidrag som styremedlem har kun vært de basale plikter som påhviler styremedlemmer, for som etablerer å kunne ha fullt innsyn i alle deler av selskapets aktiviteter. Dette har ikke vært bidrag som kvalifiserer til tegningsretter i selskapet, og jeg vil i fremtiden avstå helt fra denne type incentiver", heter det i meldingen.

Han sier videre at "Når det gjelder fremtidige tegningsretter knyttet til mitt forskningsarbeid i selskapet, mener jeg at dette eventuelt må være koplet opp mot konkrete, oppnådde kommersialiseringsresultat, som av aksjonærene bedømmes som tilfredsstillende i forhold til normale krav til avkastning på investert kapital

".

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra