HP meldte i går at selskapets strategisjef gjennom elleve år, Shane Robison (57), trekker seg fra og med 1. november.
Robisons fulle tittel var «executive vice president and chief strategy and technology officer». Robison har spilt en nøkkelrolle i HPs strategiarbeid, i forhold til både teknologisk utvikling og oppkjøp. Han har ledet forskningen og utviklingen ved HP Labs, og han spilte også en hovedrolle i oppkjøpene av selskaper som Compaq, Mercury, EDS og 3Com. Han kom til HP fra en tilsvarende stilling i Compaq.
Pressemeldingen fra HP slår fast at Robison ikke vil få noen etterfølger.


Begrunnelsen er at HPs nåværende ledelse vil knytte strategi, forskning og utvikling nærmere til selskapets forretningsdrift. Med et slikt mål er det altså uhensiktsmessig for et teknologiselskap å samle ansvar for strategi og teknologi hos én person.
Etter det amerikanske presidentvalget i november 2008, var Robison et hett navn til stillingen som teknologi sjef i den kommende administrasjonen til da nyvalgte Barack Obama.
Det pågår sannsynligvis en beinhard intern strid om strategi i HP. Etter at toppsjef Leo Apotheker fikk sparken 22. september i år, har styret trukket i tvil flere av hans viktigste avgjørelser, blant annet avviklingen av pc-avdelingen.
Robisons alder kan ikke ha spilt noen rolle, selv om pressemeldingen bruker uttrykket «retire» om hans avgang. Leo Apotheker var 57 da han ble ansatt. Dagens toppsjef, Meg Whitman, er 55.