Nettverk og infrastruktur

Internett-veteran advarer mot tap av personopplysninger

Oppfinneren av world wide web, Tim Berners-Lee, markerer 30-årsdagen for sin oppfinnelse med å oppfordre folk til å ta kontroll over egne personopplysninger.

Forsker Tim Berners-Lee fant opp world wide web – verdensveven – i 1989. Nå 30 år etter advarer han folk mot å slippe kontrollen over sine egne personopplysninger på internett. Her er Bernes-Lee fotografert i 2015.
Forsker Tim Berners-Lee fant opp world wide web – verdensveven – i 1989. Nå 30 år etter advarer han folk mot å slippe kontrollen over sine egne personopplysninger på internett. Her er Bernes-Lee fotografert i 2015. Lionel Cironneau/ AP/ NTB scanpix
12. mars 2019 - 11:00

– Du bør ha fullstendig kontroll over dine personopplysninger. De er ikke en vare. Det skulle ikke være mulig å selge disse opplysningene for penger, for personopplysningene dine er en rettighet, sa Tim Berners-Lee til en gruppe journalister mandag.

Den 63 år gamle britiske forskeren skapte systemet world wide web, verdensveven, mens han jobbet som fysikkforsker ved det europeiske forskningssenteret CERN i Sveits. I en studie i 1989 forslo han en «vev» hvor informasjon var koblet sammen ved bruk av hyperlenker. Dette skulle bli starten på det som i dag er den dominerende kommunikasjonsformen på internett ved bruk av nettlesere som Safari, Google Chrome, Firefox, Opera og en rekke andre.

– Salgsvare

Etter 30 år er Berners-Lee bekymret over retningen bruken av internett har tatt, hvor personopplysninger har blitt en salgsvare på bekostning av brukernes privatliv.

– Vi kan ser for oss en framtid hvor nettleseren din holder rede på alt du kjøper, sier Berners-Lee, som sier at nettet har skapt muligheter for kriminelle og ytterliggående grupper.

På den andre siden har nettet også gjort livet enklere for mange marginaliserte grupper.

– Ta ansvar selv

Han mener folk selv må sørge for å sikre sine egne data, og advarer mot å stole på at myndighetene vil ivareta innbyggernes rettigheter.

I fjor lanserte Tim Berners-Lee, som i dag er forsker ved det amerikanske prestisjeuniversitet MIT, et nytt prosjekt kalt Solid. Der søker han å finne en løsning på å holde personopplysninger helt atskilt fra appene en bruker på internett.

– Verdensveven har endret seg mye i løpet av 30 år og vi kan ikke gi opp å utvikle den nå, sier Tim Berners-Lee.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Digitaliseringsdirektoratet (Digdir)
Enterprise Agile Coach
Digitaliseringsdirektoratet (Digdir)
Oslo
27. aug.
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra