Dataspill

Japanske Sega vil kjøpe det finske Angry Birds-selskapet

Nær åtte milliarder kroner legges på bordet når den japanske spillutvikleren Sega vil kjøpe finske Rovio, som blant annet har laget mobilspillet Angry Birds.

Angry Birds er laget av det finske selskapet Rovio, som nå ligger an til å bli kjøpt opp av japanske Sega.
Angry Birds er laget av det finske selskapet Rovio, som nå ligger an til å bli kjøpt opp av japanske Sega. Foto: Stian Lysberg Solum/NTB
17. apr. 2023 - 12:07

– Å kombinere styrkene til Rovio og Sega tilbyr en utrolig spennende fremtid, sier Rovio-sjef Alexandre Pelletier-Nordman i en uttalelse.

Han legger til at Rovio har anbefalt aksjonærene å godta budet.

Det første Angry Birds-spillet ble utgitt i 2009, og siden har det finske selskapet produsert en lang rekke oppfølgere om de populære fuglene.

Sega utvikler spill og spillkonsoller og er kanskje aller mest kjent for det superraske pinnsvinet Sonic, som er selskapets maskot.

Arbeid på Telenors hovedkvarter i Yangon i 2014. Regjeringen vil ikke gi kontrollkomiteen innsikt i eierskapsdialogen med selskapet i forbindelse med uttrekkingen av landet.
Les også:

Oppretter kontrollsak: Telenor utleverte persondata til militærjunta

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.