telekom
Lyse og NRK tester 5G: – Satte trolig norgesrekord i 5G-hastighet
Thomas Frøland Juritzen (til venstre) og Jahid Hussain Masud (til høyre) tester ut fremtidens 5G-løsninger i Lyse. Tidligere i vår hadde de en 5G-test på millimeterbåndet sammen med NRK. På bygget bak er blant annet Ice sine 5G millimeterbølge-antenner.
Foto: Are Thunes Samsonsen
På taket på Lyses lokaler i Nydalen i Oslo står vi og ser på to antenner på nabobygget. Dette er Lyses testantenner, som selskapet har fått test-tillatelse på for å prøve ut millimeterbåndet. I dette tilfellet er det 26 GHz-båndet som de tester på.
Leder for nye tjenester i Lyse Tele, Jahid Hussain Masud, viser oss stolt utstyret de tester. Hastighetstesten viser en nedlastingshastighet på omtrent 2,5 gigabit i sekundet og opplasting på 255 megabit i sekundet.
Lyse skriver på sine nettsider at den maksimale nedlastingshastigheten de oppnådde i løpet av testene, var 3,8 gigabit per sekund, mens maksfarten opp var 280 megabit per sekund. Det er nesten fire ganger så raskt som farta i en vanlig fiberlinje, og Lyse mener at resultatene deres trolig er norgesrekord.