Kvartalstall

Microsoft, Google og Twitter har levert kvartaltall

To av dem økte milliard-overskuddene sine, mens et søksmål gjør at tredjemann legger fram blodrøde tall.

Illustrasjon.
Illustrasjon. Bilde: Google/Unsplash/Pixabay
27. okt. 2021 - 09:38

Microsoft fikk et overskudd på 144 milliarder kroner i forrige kvartal, en økning på 24 prosent fra samme kvartal i fjor.

Microsoft omsatte for 379 milliarder kroner i kvartalet, en økning på 22 prosent fra samme kvartal i 2020. Selskapets overskudd har skutt i været siden pandemien brøt ut, takket være stor etterspørsel etter programvare og skytjenester for jobb og studier hjemmefra.

Skytjenesten Azure, som konkurrerer med Google og Amazon, vokste med 31 prosent fra året før, mens avdelingen for programvare, som omfatter programmer som Office og Teams, vokste med 12 prosent.

Microsoft har rullet ut en ny generasjon av operativsystemet Windows, Windows 11, den første oppdateringen på seks år. Samtidig har hele PC-markedet slitt med forstyrrelser i leveransekjeden.

Google med kjempebyks

Intel skalerer ned nok en gang. I fjor mistet 15.000 ansatte jobben i databrikkekonsernet.
Les også:

Sier opp 25.000 og dropper fabrikk i Europa

Googles eierselskap Alphabet hadde et overskudd på 18,9 milliarder dollar, 158 milliarder kroner, i tredje kvartal.

Overskuddet økte dermed med hele 68 prosent sammenlignet med samme kvartal året før. Omsetningen i tredje kvartal steg med hele 41 prosent til 544 milliarder kroner. Framgangen tilskrives reklameinntekter og gode tall for selskapets skytjenester.

I 2021 vil selskapet ha 28,6 prosent av markedet for digitale reklametjenester, ifølge Emarketer, litt foran Facebooks markedsandel på 23,7 prosent.

Alphabets store overskudd kommer mens selskapet står overfor press fra myndigheter som ønsker regulering av selskapet og de andre store aktørene i bransjen. Kritikerne mener de på urettferdig vis har tilegnet seg dominerende posisjoner i markedet og svekket konkurrentene.

Også Facebook, som er presset av de samme og årsakene og også må håndtere en krise etter lekkasje av interne dokumenter med graverende innhold, har lagt fram svært gode tall denne uka, mens Twitter gikk med underskudd på grunn av et forlik med aksjeeierne.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) som produserer databrikker, økte overskuddet med 60 prosent i andre kvartal.
Les også:

Nok et godt resultat for databrikke-gigant

Forlik ga røde tall

Twitter økte omsetningen med 37 prosent, men gikk med underskudd i årets tredje kvartal. Twitter omsatte i forrige kvartal for 10,7 milliarder kroner, men endte opp med et underskudd på i underkant av 4,5 milliarder kroner.

Underskuddet skyldes et forlik som er inngått med aksjeeierne, noe som kostet Twitter nærmere 6,8 milliarder kroner. Saksøkerne anklaget Twitter for å ha feilinformert om veksten i antallet brukere, samt hvor mye tid brukerne brukte på plattformen.

Twitter har nå 211 millioner daglige brukere, en halv million mindre enn hva analytikere trodde. Hardere konkurranse fra Tiktok anses som en medvirkende faktor. Annonseinntektene beregnes til 9,2 milliarder kroner.

Selskapets aksje steg med 2,1 prosent i etterhandelen.

Anton Osika og Fabian Hedin grunnla KI-raketten Lovable så sent som i 2023 og blir nå Europas nyeste enhjørning.
Les også:

Vil gjøre koding overflødig: Verdsatt til over 18 milliarder på kun to år

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.