For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

sikkerhet

Minst en milliard wifi-enheter brukte krypteringsnøkkel med bare nuller

Wifi-sårbarheten er oppsiktvekkende, men åpner i praksis bare for avlytting av ellers ukryptert trafikk.
Wifi-sårbarheten er oppsiktvekkende, men åpner i praksis bare for avlytting av ellers ukryptert trafikk. Illustrasjonsfoto: Colourbox
Sist oppdatert

Under RSAs sikkerhetskonferanse som pågår denne uken, presenterte sikkerhetsforskere fra Eset detaljer om en sårbarhet (CVE-2019-15126) som i alle fall da den ble funnet i fjor, berørte mer enn en milliard wifi-enheter, inkludert både rutere, aksesspunkter og klientenheter som smartmobiler og PC-er.

Sårbarheten, som har fått navnet Kr00k, forårsaker at enheter utstyrt med wifi-brikker fra Broadcom eller Cypress bruker en krypteringsnøkkel som kun inneholder nuller til å kryptere deler av brukernes kommunikasjon.

Ifølge Eset gjør dette det mulig å for ondsinnede å dekryptere noen trådløse nettverkspakker som overføres av en sårbar enhet.

Powered by Labrador CMS