Sikkerhet

Nasjonal sikkerhetsmyndighet oppfordrer norske virksomheter til «økt årvåkenhet»

Oppfordrer til å ha lav terskel for å kontakte dem eller Nasjonalt cybersikkerhetssenter.

Det er oppdaget lekkasjer på gassrørledningene Nord Stream 1 og 2 utenfor den danske øya Bornholm, noe mange regner med skyldes sabotasje.
Det er oppdaget lekkasjer på gassrørledningene Nord Stream 1 og 2 utenfor den danske øya Bornholm, noe mange regner med skyldes sabotasje. Foto Forsvaret i Danmark
28. sep. 2022 - 20:08

I forbindelse med denne ukens hendelsen oppfordrer Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM) til økt årvåkenhet blant norske bedrifter.

– NSM oppfordrer norske virksomheter, særlig innenfor olje- og gassektoren, og andre kritiske samfunnsaktører til å utvise økt årvåkenhet, heter det i en pressemelding.

– Vi oppfordrer virksomheter til å ha lav terskel for å kontakte NSM eller Nasjonalt cybersikkerhetssenter (NCSC) dersom de observerer aktivitet med potensiell knyting til denne hendelsen.

Hendelsen NSM viser til er gasslekkasjene i på rørledningene Nord Stream 1 og Nord Stream 2 i Østersjøen, som flere statsledere har gått ut og sagt at trolig skyldes sabotasje.

Utenlandske plattformer og sosiale medier har tatt en stor del av det norske annonsemarkedet. Det har svekket de redaktørstyrte medienes økonomi.
Les også:

Norske medier blør penger til tek-gigantene

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.