telekom
Nkom mener «fiberfornektere» kan gjøre bredbåndsbygging dyrere
For mange husstander som ikke knytter seg til fibernettet, kan bidra til at det blir dyrere å gi de siste husstandene i Norge bredbånd, mener Jon Olav Pedersen, som er seniorrådgiver for strategisk analyse i Nkom.
Foto: Nkom
En undersøkelse Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) har gjennomført i samarbeid med Ipsos viser at mer enn 385.000 norske husstander aktivt velger å ikke koble seg til fibernettet.
Det kan gjøre det vanskeligere å nå bredbåndsmålet om at alle husstander og virksomheter i Norge innen 2030 skal ha tilgang til høyhastighetsbredbånd med en nedlastingshastighet på minst en gigabit per sekund, skriver Nkom i en melding.
– Manglende tilknytning kan bli en barriere for videre utbygging og bidra til å gjøre utbyggingen til de mest kostbare husstandene enda dyrere, sier Jon Olav Pedersen, som er seniorrådgiver for strategisk analyse i Nkom.