artikler
Norske mobilnett skal klargjøres for nasjonal roaming i tilfelle krig eller krise
Kommunaldepartementet har kontaktet alle mobiloperatørene, og vurderer å kjøre en test av tiltaket Ukraina satte i verk etter Russlands invasjon.
Bare 17 dager etter at Russiske militærstyrker startet invasjonen av Ukraina, hadde de tre store mobiloperatørene i landet, Kyivstar, Vodafone og Lifecell, fått på plass et system for nasjonal roaming - eller gjesting., Ordningen gjør det mulig for ukrainerne å ringe via det nettet som har best signal i et område uansett hvilket av de tre selskapene den som ringer, er kunde hos.
Dermed er det mye større sjanse for at folk kan komme igjennom på telefonen selv om basestasjoner blir skutt i stykker eller satt ut av spill på grunn av strømbrudd eller andre ting som følge av krigen i landet.
Nå vil Kommunal og distriktsdepartementet at også det norske mobilnettet skal klargjøres for nasjonal gjesting i tilfelle krig eller krise, og har kontaktet Norges tre landsdekkende mobiloperatører, Telenor, Telia og Ice for å få oversikt over hvordan det skal la seg gjøre.
Sammenheng med prioriterte abonnement
– Vi har tatt et initiativ overfor disse mobiloperatørene, og er i dialog med dem for å forstå mer om hva som skal til praktisk for å gjøre klart for et slikt tiltak, sier avdelingsdirektør Heidi Kvalvåg i Kommunal og distriktsdepartementets seksjon for elektronisk kommunikasjon.
Telia opplyser til Inside Telecom at i forbindelse medNkoms forslag tilendringer i forskrift om prioritet i mobilnett, som ble sendt ut på høring i juli, legges det opp til at prioritetsabonnement skal få tilgang til nasjonal gjesting på 4G med VoLTE-støtte.
– Da vil det legges teknisk til rette for nasjonal gjesting mellom de tre norske mobilnettene, skriver Telia.
Forskriften som omhandler såkalte prioriterte mobilabonnement for personer med samfunnsviktige oppgaver, innebærer at disse personene kan søke om et å få et mobilabonnement som sikrer at deres samtaler blir prioritert i mobilnettene. Det vil også være mulig for dem å koble seg opp mot alle de tre store mobiloperatørene i krise- eller beredskapssituasjoner, uavhengig av hvor de har mobilabonnement. I 2020 var det rundt 12.000 personer som var godkjent for å ha slike samfunnsviktige oppgaver.
Forskriften er fra 2013, men skal nå oppdateres for å fange opp endringene som har vært i nett og tjenester siden da - ikke minst at 3G-nettet er lagt ned mens 2G-nettet skal slukkes i 2025.
– Det er et eget prosjekt, men kan ses i sammenheng med roaming-initiativet fra departementet, sier Kvalvåg.
Utløst av Ukraina-krigen
Hun forteller at det er situasjonen i Ukraina, og roaming-tiltaket som ble innført der kort tid etter invasjonen, som er den utløsende årsaken til at departementet nå vil se nærmere på dette, men sier at man også tidligere har hatt nasjonal roaming oppe til vurdering i departementet. Hun understreker imidlertid at det bare er snakk om å ha dette som et mulig tiltak i bakhånd, dersom beredskapssituasjonen en gang skulle gjøre det aktuelt å ta det i bruk.
I Ukraina innebærer den nasjonale gjestingen at mobilkunder kan gjennomføre samtaler og tekstmeldinger som vanlig, men at datahastigheten i 2G/3G er begrenset til internetthastigheter på opptil 512 kilobit per sekund. Hvilke begrensninger som eventuelt vil gjelde i en norsk ordning med nasjonal gjesting, har Inside Telecom ikke klart å få svar på om det er blitt tatt noen avgjørelse om ennå.
Vurderer pilotprosjekt
Nkoms sikkerhetsdirektør, Elise Lindeberg, opplyser til Inside Telecom at Kommunal- og distriktsdepartementet vurderer å igangsette en nasjonal pilot i et avgrenset område for å teste ut implementeringen av nasjonal roaming i Norge.
Når vi spør Kvalvåg om når en slik pilot kan gjennomføres, svarer hun at departementet er veldig tidlig i prosessen og derfor ikke kan kommentere noe mer om tidsplan for piloten.