For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

artikler

Polarsirkelkabelen fordobler kapasiteten

Det var ikke til å unngå at styreleder Leif Finsveen i Kysttele nevnte BaneTele-uflaksen fra natta før da han åpnet seansen i Rica Hotell i Bodø. Finsveen ønsket et 40-talls gjester, bestående av entreprenører, finansinstitusjoner, brukere og politikere velkommen, og påpekte at om de hadde fått skjøtt sammen kabelen noen dager før ville Banetele hatt en reserve føringsvei når de to andre forbindelsene deres i Nord-Norge gikk ned. Den ene – reserven i Sverige ble slitt over av et tog som sporet av da lokføreren ble overrasket av fem bjørner på sporet.

Hurtigruta Og åpningen hadde skjedd tidligere, kanskje en måned eller to tidligere, dersom hurtigruta ikke hadde dratt opp kabelen med ankeret og kjørt av gårde eller dersom stormen som mørkla Steigen i seks bitende kalde dager i fjor hadde uteblitt. Samtidig var nemlig montører fra Salten nettjenester i ferd med å legge fiber i høyspentmaster en av strekningene den måtte gå over land. Både stormen og det mer presserende behovet for at montørene skulle bidra til å skaffe strøm til Steigen sinket prosjektet.

Bruddet til BaneTele kunne knapt illustrert bedre behovet for Polarsirkelkabelen, selv om det neppe var særlig morsomt for de tusenvis av nordlendinger som ble uten forbindelse. Med 48 fibre mesteparten av veien, og 96 der kabelen går over land, blir kapasiteten til Nord-Norge doblet fra dagens rundt 40 fibre.

Powered by Labrador CMS