SIKKERHET

Politiet etterforsker mulig datainnbrudd på Andøya – en mann er pågrepet

En mann er pågrepet og varetektsfengslet etter et mulig datainnbrudd hos luftfartsselskapet ISAR Aerospace Norge på Andøya. PST er varslet om saken.

1. juli 2024 - 17:44

Hendelsen ble anmeldt 7. juni i år, opplyser Nordland politidistrikt i en pressemelding.

– Vi vil av etterforskningsmessige hensyn ikke gi ytterligere kommentarer, sier politiinspektør Steffen Ravnåsen.

Advokat Tor Haug er forsvarer for mannen som er pågrepet.

– Jeg kan ikke gå ut med hva min klient er siktet for, sier Haug til NRK.

– Har ikke gjort noe galt

Mannen er varetektsfengslet i 14 dager med fulle restriksjoner. Fengslingskjennelsen er unndratt offentligheten.

– Klienten min har forklart seg, men hva han har sagt, kan jeg ikke gå inn på, sier forsvareren.

Vedkommende stiller seg uforstående til siktelsen.

– Han mener han ikke har gjort noe galt, sier Haug.

Politiets sikkerhetstjeneste (PST) er informert om pågripelsen.

– Jeg kan bekrefte at PST er holdt orientert om etterforskningen, sier seniorrådgiver Eirik Veum til NRK.

Teknologien med brain-computer interface (BCI) har vært i bruk i lengre tid, men nå har forskere fått et gjennombrudd ved bruk av BCI og kunstig intelligens på å omgjøre tanke til tale hos personer med lammelser. Her fra et forsøkt med BCI-teknologien ved University of South Florida i USA i juni 2022.
Les også

Hjerneimplantat overførte tanker til tale – nesten i sanntid

Politiaksjon i forrige uke

Politiet gjennomførte en aksjon på Andenes torsdag i forrige uke, skriver lokalavisa VOL.

Aksjonen har sammenheng med etterforskningen av det mulige datainnbruddet, bekrefter politiet til avisa.

PST og Forsvaret holdt 6. juni et møte med lokalt næringsliv på Andøya der de advarte om økt fare for spionasje ved Andøya flystasjon og romsenteret.

I februar ble det kjent at Andøya skal være sentrum i et nytt militært samarbeid mellom Norge og land som USA, Storbritannia og Japan, knyttet til satellittoppskyting.

ISAR Aerospace produserer bæreraketter som kan skyte opp satellitter i bane rundt jorda, og bygger opp sin egen utskytningsplattform på Andøya.

En talsperson for Isar Aerospace i Tyskland sier mandag ettermiddag til Digi at de ikke kan kommentere den spesifikke hendelsen.

– På generelt grunnlag er sikkerhet vår høyeste prioritet. Sikkerhetssystemet vårt er toppmoderne og vi har de strengeste retningslinjene for sikkerhet, sier talspersonen, som ikke ønsker å bli navngitt.

Fra det første videoklippet av elefanter i San Diego Xoo i 2005, er Youtube blitt en uunnværlig del av svært manges hverdag. Bildet er fra fremleggingen av årsregnskapet for noen år siden.
Les også

Runder 20 år med over 2,5 milliarder brukere

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra