telekom
Russisk spionsatellitt har vært så nær norsk telesatellitt som ti kilometer
Dette bildet, tatt i Leiden i Nederland i 22-tida om kvelden 5. august, viser den russiske Luch2-spionsatellitten og de norske Thor-satellittene, med Thor 7 aller nærmest. Den amerikanske Intelsat 1002-satellitten ligger også i nærheten.
Foto: Marco Langbroek/Delft Technical University
25. juli skrev Digi at det franske romovervåkingsselskapet Aldoria overvåket bevegelsene til den russiske satellitten Olymp K2, som også går under betegnelsen Luch 5X.
Selskapet hadde sammen med en rekke andre observatører sett at den russiske satellitten de siste månedene hadde skiftet kurs og hastighet og manøvrert seg inn mot en gruppe geostasjonære satellitter: tre norske Thor-satellitter tilhørende Space Norway og den amerikanske Intelsat 1002-satellitten.
Aller nærmest hadde Olymp K2 lagt seg Thor 7-satellitten. På det nærmeste var det 20 kilometer mellom dem.