it-bransjen

Selger norsk no-code-suksess til svensk konsern

Den norske no-code-spesialisten Genus, med navn som politiet og DNB på kundelista, er solgt.

Fra venstre: Björn Wulff, Addnode Group, Lars E. Holth, CCO Genus, Andreas Wikholm, Addnode Process Management, Geir Bergheim, Genus, Erik Hannisdal, Genus, Elisabeth Forslin, Addnode Group.
Fra venstre: Björn Wulff, Addnode Group, Lars E. Holth, CCO Genus, Andreas Wikholm, Addnode Process Management, Geir Bergheim, Genus, Erik Hannisdal, Genus, Elisabeth Forslin, Addnode Group. Foto: Genus
Marianne GjessingMarianne Gjessing– Journalist
30. mai 2025 - 09:03

Det norske no-code selskapet Genus er solgt til svenske Addnode Group.

Det melder selskapet selv i en pressemelding.

Dermed blir selskapets 87 ansatte en del av Addnode Groups divisjon Process Management.

Historie fra 1988

− Når Genus nå blir en del av Addnode Group, markerer det begynnelsen på neste kapittel i vår vekstreise, sier Geir Bergheim, produktdirektør og grunnlegger av Genus. Han tror salget vil bidra til at no-code-plattformen til selskapet skal kunne vokse internasjonalt.

Allerede i 1995 etablerte Geir Bergheim foretaket, som har bakgrunn i en hovedoppgave i informasjonsteknologi han var med å skrive på NTH i 1988.

I 2005 fikk bedriften merkelappen «en av Norges minst kjente programvareselskaper» i Dagens Næringsliv, som skrev at de tjente «kriminelt bra» og med langt bedre marginer enn storheter som Visma og Software Innovation.

Siden den gang har Genus vokst, og de leverer løsninger til kunder som Politiet, DNB og Norgesgruppen, fra kontoret på Lysaker. I fjor hadde selskapet en nettoomsetning på 165 millioner svenske kroner i 2024. Dermed har selskapet høyere lønnsomhet enn divisjonen selskapet blir en del av i Addnode Group.

Består som merkevare

− Vil Genus beholde navnet sitt som et datterselskap, eller integreres i morselskapet?

− Genus vil allikevel bestå som det er, som et datterselskap i Addnode. Vårt oppdrag forblir uendret, å utvikle, levere og vedlikeholde markedets mest robuste og skalerbare no-code-plattform for forretningskritiske applikasjoner, svarer Erik Hannisdal Interim daglig leder i Genus.

De ansatte får også fordeler av å bli en del av et større konsern, mener selskapet.

− Konsernet tilbyr også en rekke karriereprogrammer, blant annet innen lederutvikling, kvinner i tech og faglig spesialisering, som gir ansatte gode muligheter for videreutvikling. Addnode Group har siden 2010 ikke solgt ett eneste selskap de har kjøpt, et tydelig bevis på grundige vurderinger og en langsiktig strategi i sine oppkjøp, sier Hannisdal.

− Sterkt vekstpotensial

− Genus' no-code-plattform og langvarige kundeforhold gir et sterkt vekstpotensial, og forsterker vår posisjon som en ledende leverandør av forretningskritiske saksbehandlingssystemer i Norden, sier Andreas Wikholm, leder av divisjonen Process Management i Addnode Group, ifølge pressemeldingen.

− At Addnode Group består av tre divisjoner og er aktive i 19 land på fire kontinenter, gir oss et sterkt utgangspunkt for internasjonal satsing. Det betyr tilgang til etablerte markeder, lokale nettverk og verdifull erfaring fra selskaper som allerede opererer globalt. Vi får drahjelp fra et konsern med tilstedeværelse og kompetanse i mange land, noe som gir både troverdighet og fart når vi går inn i nye markeder, svarer Hannisdal på Digis spørsmål om de kan si litt mer om muligheten for å satse internasjonalt.

Hva den fulle kjøpesummen er, kommer ikke frem av pressemeldingen. Den registrerte aksjedelen av kjøpesummen er verdt rundt 210 millioner norske kroner. I tillegg kommer en kontantandel og en mulig tilleggssum basert på fremtidige økonomiske resultater.

Hun er ny leder for mennesker i Telenor, eller HR-sjef som det også kan kalles. – Jeg gleder meg til å bli en del av et selskap med et tydelig samfunnsoppdrag, en stolt historie og viktige ambisjoner for morgendagen, sier Kristin Ruud.
Les også:

Hun blir HR-sjef i Telenor

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.