BEDRIFTSTEKNOLOGI

Skolelinux må finpusse et par uker til

- Vi har støtt på et uventet problem i finpussingen av den selvdrevne installasjonsprosedyren, sier Knut Yrvin.

16. aug. 2002 - 12:33

Skolelinux er et prosjekt som arbeider for å fremme bruken av Linux i det norske skoleverket. Det fordrer både en Linux-variant med tilhørende applikasjoner som er enkel å installere og vedlikeholde, og en infrastruktur med support og assistanse. Opprinnelige skulle prosjektet hatt en ordning klar til nedlasting 15. august.

Les også:

Knut Yrvindigi.no

- Vi ønsker å ha en selvdreven prosess der systemet kan fjerninstalleres på opptil 50 klienter om gangen i løpet av så kort tid som mulig, slik at alle brukerkonti er katalogstyrt. Her har vi støtt på et uventet problem. Ambisjonen vår er at installasjonsprosedyren skal være så enkel at vanlige lærere kan kjøre den, samtidig som driftsordningen skal være avansert og hensiktsmessig.

Skolelinux samarbeider med Linpro AS. Prosjektet fordrer blant annet bruk av gratiskontorpakken OpenOffice, som i disse dager oversettes til bokmål. Skoleverket skal gis tilgang til en hensiktsmessig IT-løsning som ikke belaster trange budsjetter med dyre programvarelisenser.

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.