mobil
SpaceX i samarbeid med operatør om mobildekning via satellitt
Bildet er fra en oppskytning av SpaceX-satellitter tidligere i år.
Foto: SpaceX
Elon Musk-selskapet Starlinks satellittjeneste SpaceX presenterte planene sammen med mobiloperatøren T-Mobile US fredag. Planene kommer ikke helt ut av det blå. Inside Telecom omtalte ryktene om ulike konstellasjoners mobil-til-satellitt-planer i artikkelen: «Snart har vi satellitt-dekning direkte fra smartmobilene våre» den 29. juli i år.
T-Mobile US er eid 64,78 prosent av Deutsche Telekom og sier avtalen med SpaceX vil levere nær komplett dekning de fleste steder i USA, også på fjerntliggende steder som tidligere ikke har vært mulig å nå med signaler til mobiltelefoner.
Det som kanskje er mest interessant for norske lesere er at partene hevder at de fleste smartmobiler i T-Mobile-nettet vil kunne kommunisere med satellittene. Det betyr at det vil være mulig å gjøre det samme andre steder i verden, også i Norge.