– Vi vil at folk skal være trygge på at de ikke blir filmet, sier museumsdirektør Frode Meinich til Aftenposten, som først omtalte saken.
Bakgrunnen er at smartbriller kan gjøre opptak uten at det er like tydelig for omgivelsene som når noen bruker et mobilkamera. Museet viser særlig til personvernet og hensynet til barn og unge.
Forbudet gjelder bruk av smartbrillene inne på museet.
Noen unntak
Det er gjort unntak når brillene brukes som hjelpemiddel ved funksjonsnedsettelse. Unntaket gir imidlertid ikke adgang til å filme eller fotografere besøkende eller ansatte.
Vanlig fotografering og filming til privat bruk er fortsatt tillatt, så lenge ikke noe annet er opplyst. Museets retningslinjer krever at åndsverkloven og personvernreglene følges.
Inviterer til debatt
Meinich understreker samtidig at museet ikke ønsker å vende teknologien ryggen.
– Et forbud mot bruk betyr ikke at vi lukker øynene for utviklingen. Tvert imot ønsker vi å løfte frem de vanskelige etiske, juridiske og samfunnsmessige spørsmålene som ny teknologi av og til reiser, sier Meinich i en pressemelding.
Et par smartbriller skal etter planen også få plass blant museets rundt 90.000 teknologiske gjenstander.
Juridisk direktør Erlend Andreas Methi i Datatilsynet skriver til Aftenposten at det haster med nasjonale tiltak.
– Personvernutfordringene er for store til at det bør overlates til enkeltaktører alene å håndtere dette. Vi mener at det haster med nasjonale tiltak, skriver han.

Mobilplattformen ser ut til å være unntatt fra digital suverenitet


