artikler

Telenor tjente 5,1 milliarder i andre kvartal – oppjusterer utsiktene for 2025

Men fortsetter å miste mobilabonnenter i Norge.

Telenors konsernsjef, Benedicte Schilbred Fasmer, er svært fornøyd med Telenors resultater for andre kvartal.
Telenors konsernsjef, Benedicte Schilbred Fasmer, er svært fornøyd med Telenors resultater for andre kvartal.

Telenor endte med et resultat før skatt på 5,1 milliarder kroner i andre kvartal, opp fra 4,2 milliarder kroner på samme tid i fjor.

Driftsresultatet i årets andre kvartal var 5,5 milliarder kroner, mot 4,4 milliarder i fjor.

Telenors driftsresultat før avskrivninger (EBITDA) endte på 9,9 milliarder kroner i kvartalet, 1,3 milliarder mer enn i samme periode i fjor.

– Jeg er svært fornøyd med det vi har fått til i Norden dette kvartalet. Det er et resultat av våre ansattes harde arbeid og dedikerte innsats for å levere det beste og sikreste nettverket til våre kunder, samt utvikling av attraktive tilleggstjenester, sier konsernsjef Benedicte Schilbred Fasmer i en pressemelding.

Mobilavtaler med Ice og Hydro

Telenor trekker fram nasjonal roaming-avtalen med Lyse Tele (Ice) i Norge som en positiv innvirkning på det sterke økonomiske resultatet i andre kvartal. Avtalen innebærer at Ice-kundene automatisk blir overført til Telenor-nettet der Ice ikke har mobildekning.

Telenor har tidligere opplyst til Dagens Næringsliv at den treårige avtalen har en estimert verdi på en milliard kroner.

Selskapet forteller også at de i juni inngikk en åtteårig avtale med Hydro om levering av mobilnett. Avtalen omfatter både innendørs og utendørs mobildekning for seks aluminiumsverk i Norge.

Telenor Norge-sjef Birgitte Engebretsen sier til Digi at dette er den siste av flere mobilnett som tjeneste-avtaler Telenor inngår. Tidligere har lignende avtaler blitt inngått med norske helseforetak.

– Vi har vokst langt over 100 prosent på dette området fra i fjor til i år, selv om det jo er en vekst fra små tall. Men vi vi har skrevet avtaler med kontraktsverdi på godt over 200 millioner kroner, så vi opplever at Telenor tar mer enn sin «fair share» av dette markedet.

Telenor skal levere 4G/5G mobildekning til Hydro-anleggene, i tillegg til blant annet IoT-abonnementer og sikkerhetstjenester.

Engebretsen sier at Q2-resultatet for Telenor Norge – som hun ikke legger skjul på at hun er veldig fornøyd med – opplever vekst som følge av tre hovedfaktorer, der roaming-avtalen med Lyse er en.

– Vi inkluderer mange flere tjenester og nytt innhold til kundene. Vi tapte litt flere kunder i første kvartal enn vi var komfortable med, og satte i gang mange tiltak på dette området mot slutten av kvartalet, som vi ser har god effekt nå.

Det tredje området Engebretsen trekker fram, er den stadige moderniseringen, digitaliseringen og automatiseringen Telenor har jobbet med en stund nå.

Det gjelder ikke bare kundebehandling, hvor Telenors chatbot nå håndterer rundt 70-80.000 henvendelser per måned, noe som har medvirket til at Telenor i fjor varslet nedleggelse av kundesentre.

– Moderniseringen berører alle prosessene våre, fra hvordan vi håndterer bestillinger, planlegger utbyggingen av nettene våre, og selger og markedsfører. Vi har jobbet veldig strukturert siden senhøsten 2022 med en bred agenda for å transformere selskapet, sier Engebretsen.

Tror på resultatvekst for 2025

– Basert på den gode fremgangen dette halvåret, ser vi bedrede utsikter for EBITDA-veksten til Telenor-konsernet i 2025, sier Fasmer.

Konsernet omsatte for 20,3 milliarder kroner i årets andre kvartal, 400 millioner mer enn i samme kvartal i fjor.

I Norge mistet Telenor 9000 mobilabonnenter. Selv om tallet på fiberkunder steg med 5000 i kvartalet, mistet Telenor 8000 abonnenter på andre fibertjenester (fast trådløst bredbånd og hybridfiber, slik at totaltallet på fiberkunder falt med 3000.

Telenors inntekter per kunde (Arpu) fortsetter imidlertid å vokse, så selv om kundene blir færre øker likevel inntektene Inntektene fra mobil-og fibertjenester i andre kvartal var på henholdsvis 3,78 og 2,39 milliarder kroner. I samme kvartal i fjor var disse inntektene på 3,47 og 2,32 milliarder.

Og når ikke kundene kommer til Telenor, kommer Telenor til dem. I juni kjøpte nemlig Telenor Globalconnects norske fibervirksomhet for seks milliarder kroner, og overtok dermed 140.000 fiberkunder, som er ventet å øke Telenors andel av det norske fibermarkedet fra 22 til 29 prosent.

Også i Finland investerer Telenor tungt i fiber. Selskapet opplyser at de planlegger å oppgradere datterselskapet DNAs faste bredbåndsinfrastruktur til et helfibernettverk innen 2028. Kostnaden for dette er estimert til rundt 1,4 milliarder kroner.

I Norden fikk Telenor 23.000 flere mobilabonnenter. Det skyldes at vekst i Sverige og Finland oppveier nedgang i Danmark og Norge. Bredbåndsabonnementene i Norden falt med 4000 som følge av nedgang i Norge og Sverige.

Powered by Labrador CMS