TWITTER

Twitter har fått onion-adresse. Det har vært etter­lengtet

Kan gi russere og andre sikrere og mer pålitelig tilgang.

Tor-nettverket gjør det mulig å kommunisere sikkert med mange nettsteder. Nå er også Twitter tilgjengelig med en egen onion-adresse.
Tor-nettverket gjør det mulig å kommunisere sikkert med mange nettsteder. Nå er også Twitter tilgjengelig med en egen onion-adresse. Illustrasjon: Colourbox/Tor
Harald BrombachHarald BrombachJournalist
9. mars 2022 - 16:00

Twitter har de siste dagene vært delvis utilgjengelig i Russland. Årsaken er at det russiske kommunikasjonstilsynet og sensurorganet Roskomnadzor har innført blokkering av tjenesten.

Heldigvis finnes det andre måter å få tilgang til Twitter på enn via det helt åpne internettet. Tirsdag ble det kjent at Twitter nå er tilgjengelig via Tor-nettverket, altså på det «mørke nettet». 

Nyheten ble kunngjort på Twitter av programvareutvikleren Alec Muffet, som blant annet bistår nettsteder med å opprette «onion»-nettsteder, det vil si at de benytter onion-adressene som brukes i Tor-nettverket. Slike adresser avhenger ikke av DNS-tjenester, som kan kapres, og de kan gjøre det vanskeligere å spore både brukere og nettsteder.  

Onion-adressene må brukes i en nettleser som støtter Tor, for eksempel Tor Browser.

Ekstra viktig i disse dager

Muffet skriver i tvitringen at den muligens viktigste og etterlengtede tvitringen han noen gang har forfattet. 

Nyheten bekreftes i og for seg på Twitters side over nettlesere som støttes, men selskapet har ikke kunngjort nyheten noen bredere enn det, angivelig av frykt for at for mange skal ta i bruk tjenesten på en gang, noe som kan sprenge kapasiteten. Men siden onion-adressen nå har blitt omtalt av flere større teknologiaviser, er den nok kjent for temmelig mange nå uansett.

Muffet skriver også, i en senere melding, at helt siden han ledet teamet som lanserte onion-versjonen av Facebook i 2014, har det pågått diskusjoner om å få til det samme med Twitter. Den økende sensuren i Russland etter invasjonen av Ukraina har muligens bidratt til at dette arbeidet endelig har blitt fullført. 

Tor har fått nye funksjoner som skal gjøre anti-sensuren mer effektiv.
Les også

Nå har Tor-nettleseren gjort det lettere å komme rundt internett-sensur

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra