Kortnytt

USA opprettholder forbud mot nettgambling

Det hjelper ikke at WTO mener forbudet er ulovlig.

7. mai 2007 - 07:43

Washington (NTB-Reuters-AP): USA kommer til å opprettholde sitt forbud mot gamblingtjenester på internett, selv om Verdens handelsorganisasjon (WTO) har slått fast at det er ulovlig.

WTO slo i april 2005 fast at det amerikanske forbudet mot nettgambling var i strid med regelverket, og konstaterte i mars i år at USA ikke hadde etterkommet pålegget om å oppheve forbudet.

Det kommer heller ikke til å skje, opplyste talsmenn for Bush-administrasjonen fredag.

Den amerikanske Kongressen har tvert imot vedtatt å skjerpe forbudet, ved å gjøre det ulovlig for banker og kredittkortselskap å utbetale penger til selskap som driver med nettgambling.

President George W. Bush har undertegnet denne loven, som også forbyr utbetalinger til nettselskap i utlandet.

Formannen i finanskomiteen i Representantenes hus, demokraten Barney Frank, har rett nok utarbeidet et lovforslag som innebærer oppheving av forbudet mot nettgambling, men har innsett at dette ikke vil få flertall i Kongressen.

USA risikerer nå erstatningskrav fra andre WTO-land, noe den lille karibiske øystaten Antigua og Barbuda alt har varslet.

– Vi vurderer nå hvilke muligheter vi har, og vil ved hjelp av WTOs institusjoner kreve full kompensasjon for våre innbyggere, sier landets finansminister Errol Cort.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.