TikTok

Walmart går sammen med Microsoft om Tiktok-oppkjøp

Walmart, verdens største kjede innen detaljhandel, sier selskapet blir Microsofts partner i kampen om oppkjøpet av den populære videoappen Tiktok.

Walmart sier selskapet blir Microsofts partner i kampen om oppkjøpet av mobilappen Tiktok.
Walmart sier selskapet blir Microsofts partner i kampen om oppkjøpet av mobilappen Tiktok. Illustrasjonsfoto: Brendan McDermid, Reuters
28. aug. 2020 - 08:28

Det kinesiske selskapet Bytedance, som eier Tiktok, vurderer å selge Tiktoks virksomhet i Nord-Amerika, Australia og New Zealand verdt mellom 25 og 30 milliarder dollar.

Microsoft og Oracle har vist interesse, og nå melder også Walmart seg på, skriver Reuters.

– Vi er trygge på at et samarbeid mellom Walmart og Microsoft kommer til å innfri forventningene til både amerikanske Tiktok-brukere og amerikanske myndigheters reguleringer, skriver Walmart i en uttalelse.

Trump-regjeringen anklager den populære videoappen Tiktok for å være en sikkerhetstrussel og har krevd at kinesiske Bytedance selger Tiktoks virksomhet i USA.

Walmarts aksjer steg med 4,4 prosent etter nyheten ble kjent.

Lederen av Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité, Per-Willy Amundsen (FrP), tror regjeringen holder tilbake viktige dokumenter om Telenors utlevering av kundedata til militærregimet i Myanmar, og mener motviljen mot å gi innsyn i eierskapsdialogen de har hatt med Telenor gi inntrykk av at regjeringen har noe å skjule.
Les også:

Tror regjeringen holder tilbake viktige dokumenter om Telenors Myanmar-exit

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.