avtaler & kontrakter
Activision kjøper opp svenske Candy Crush for 50 milliarder
Activision Blizzard kjøper opp det svenskgründede spillhuset King Digital Entertainment for 5,9 milliarder dollar. Det tilsvarer litt over 50 milliarder norske kroner.
Virksomheten omsatte i fjor for 2,26 milliarder dollar med et overskudd på 0,58 milliarder dollar. De har rundt 1.400 ansatte.
King ble grunnlagt i Sverige i 2003 og holdt samme året på å gå konkurs. Julaften samme året ble de reddet i tolvte time av investorer. Senere etablerte de hovedkontor i London. Selskapet som er aller mest kjent for kjempesuksessen Candy Crush ble notert på Wall Street i fjor.
Styret i selskapet opplyser i en pressemelding at de har akseptert budet på 18 dollar aksjen. Det tilsvarer en budpremie på 16 prosent mot aksjekursen da New York-børsen stengte i går. Eller 23 prosent over snittprisen de siste tre månedene.
King skal fortsatt drives som en selvstendig enhet, med King-sjef og medgrunnlegger Riccardo Zacconi som direktør mens Sebastian Knutsson, som også var med på å stifte King i 2003, fortsetter som kreativ direktør, skriver NTB.
Amerikanske Activision Blizzard er et av verdens største spillselskap med titler som World of Warcraft, Call of Duty, Guitar Hero og StarCraft.
– For noen sellouts!
King har egne spillstudioer og kontorer verden over, inkludert i Stockholm, Malmö, London, Berlin, Barcelona, Malta, Singapore,, Seattle, San Francisco, Seoul, Tokyo og Shanghai.
Den svenske spillutvikleren Markus «Notch» Persson som står bak Minecraft, har også en fortid i King, før han startet for seg selv og endte opp som mangemilliardær ved å selge foretaket Moajang til Microsoft. I en ironisk melding gratulerer han sine tidligere kollegaer med salget:
King sold to Activision? What a bunch of sellouts! How dare theyoh wait hm nevermind uhhh damn (Congratulations, my old bosses!)
— Markus Persson (@notch) November 3, 2015