avtaler & kontrakter

Atea vant milliardkontrakt med staten – var mutters alene om tilbud på én av tre digre rammeavtaler

– Konkurransen fungerer, sier Atea-sjefen.

Beate Eriksen, assisterende direktør i DSS undertegner milliardkontrakten med Børge Hansen, Ateas regiondirektør øst. Han er også direktør for selskapets konsulenttjenester.
Beate Eriksen, assisterende direktør i DSS undertegner milliardkontrakten med Børge Hansen, Ateas regiondirektør øst. Han er også direktør for selskapets konsulenttjenester.

De neste årene blir Atea hoffleverandør av IKT til hele departementsfellesskapet, inkludert statsministerens kontor og regjeringsadvokaten.

I en ren maktdemonstrasjon har de vunnet tre rammeavtaler med Departementenes sikkerhets- og serviceorganisasjon (DSS), som favner mer enn 7.000 statsansatte og byråkrater.

Kontraktene har en oppgitt verdi på 1,1 milliarder kroner, fordelt over fire år. Det inkluderer opsjoner på forlengelse i to år.

Omfattende avtale

Anskaffelsen gjelder alt fra pc-er, skjermer, skrivere, mus, tastatur og skannere til møteromsprodukter, datasenterutstyr og nettverk, samt tilhørende rådgivning og konsulenttjenester.

– Det er en kjempespennende og sammensatt avtale. Vi skal hjelpe departementene til å samhandle bedre, få bedre utnyttelse av teknologien de har kjøpt og skal kjøpe inn, samt være rådgivere. I det ligger tilhørende konsulentbistand blant annet for implementering og integrasjoner, sier administrerende direktør Michael Jacobs i Atea Norge til digi.no.

Maskinvare har ørsmå marginer. De verdiøkende tjenestene på toppen vil trolig være langt viktigere for lønnsomheten.

Jacobs røper at konsulentbiten alene har en verdi på rundt 200 millioner kroner, litt avhengig av hva oppdragsgiver ender med å ta ut på rammeavtalene.

Leverte eneste tilbud

Ateas administrerende direktør Michael Jacobs mener at konkurransen fungerer. Foto: Atea
Ateas administrerende direktør Michael Jacobs mener at konkurransen fungerer.

Samme leverandør gikk seirende ut på alle de tre delkontraktene, som var utlyst i offentlige anbudskonkurranser.

Atea leverte det eneste tilbudet på den første rammeavtalen for innkjøp av pc-klienter, tilhørende utstyr og tjenester. Den kontrakten har en oppgitt verdi på 450 millioner kroner i utlysning på anbudsportalen Doffin.

På de øvrige rammeavtalene var det litt mer konkurranse.

Kunden fikk inn tre tilbud på delkontrakten for møteromsprodukter og tilhørende tjenester, som hadde en oppgitt verdi på 400 millioner kroner. Etter det digi.no får opplyst omfatter leveransene flere hundre møterom, men også konfigurasjon, integrasjon med samhandlingsløsninger, samt også sikkerhet.

Videre ble det levert tilbud fra to stykker på rammeavtalen for kjøp av datasenterutstyr, nettverk og tilhørende tjenester, med en anslått verdi på en halv milliard.

– Ganske stort trykk

Er det grunn til å bekymre seg over manglende konkurranse når forvaltningen får inn såpass få tilbud? Nei, mener Atea-sjefen.

– Jeg synes konkurransen er bra. Vi møter på mange andre selskaper, som vi konkurrerer med i hverdagen. Det fungerer bra. Så er det ganske krevende å svare på disse offentlige anskaffelsene. Det gjør kanskje at noen ikke har kapasitet eller mulighet til å delta. Det er også et ganske stort trykk i markedet.

Det kan være at slike forhold spiller inn, sier Michael Jacobs på spørsmål om konkurransen i markedet er tilstrekkelig. Samlet legger han vekt på selskapets bredde som forklaring på at de har vunnet alle rammeavtalene.

Ved forrige korsvei ble de tre oppdragene fordelt på Atea, Core Services og Move. Nå blir kundens samarbeid med førstnevnte kraftig utvidet.

DSS har foreløpig ikke svart på spørsmål fra digi.no. Det skjer tidligst tirsdag, fordi medarbeidere sentrale for anbudsprosessen i dag ikke er tilgjengelige.

Powered by Labrador CMS