avtaler & kontrakter
Kjøper opp norsk IT-konsulentselskap med 100 ansatte
Bertel O. Steen Kapital, Jo Lunder og Tom Scharning rykker inn på eiersiden.
Bertel O. Steen Kapital melder at de har kjøpt 51 prosent av det Oslo-baserte IT-konsulentselskapet Itverket, og at investeringsselskapet gjør det sammen med næringslivstoppene Jo Lunder og Tom Scharning.
Trioen rykker inn gjennom et eget eierselskap, der kapitalfondet har 86 prosent av aksjene og de to bransjetungvekterne eier resten. Kjøpesummen er ikke delt offentlig, men anslås til om lag 150 millioner kroner i Finansavisen.
Itverket ble etablert i 2000, og har de siste årene vokst jevnt og trutt i skyggen av langt større konsulentforetak. I fjor omsatte de for snaut 158 millioner kroner med en bunnlinje på drøyt 2 millioner kroner.
Med dagens rundt 100 ansatte forventer de om lag 170 millioner kroner på inntektssiden i 2020. De leverer blant annet systemutvikling, prosjektledelse og arkitektur. På kundelisten finner vi navn som Nets, If skadeforsikring og Ice.
Ringrever
Jo Lunder er tidligere konsernsjef i Vimpelcom og Ementor (Atea), og tidligere leder for Ferds industrielle investeringer. Scharning har blant annet vært konserndirektør i Nets og EDB (Evry), norgessjef i Digital og er en veteran fra Norsk Data på 1980-tallet.
De erfarne ringrevene trer også inn i konsulentselskapets styre, som skal ledes av Stian Skrefsrud fra Bertel O. Steen Kapital.
– Itverket vil være en god plattform for å drive organisk vekst fremover. Vi ser spesielt vekstmuligheter utenfor Oslo, men også i andre sektorer. I tillegg har vi øynene åpne for strukturelle muligheter, og ser ikke bort fra oppkjøp, sier påtroppende styreleder Skrefsrud i pressemeldingen.
Tom Scharning uttaler samtidig at de er imponert over hvordan selskapet de nå tar eierskap i har jobbet med rekruttering og kompetanseutvikling.
– De gir ansvar til ansatte som vil mye og gir dem store muligheter til utvikling. Vår ambisjon er at Itverket skal være bransjens mest spennende selskap å jobbe for og med, sier Scharning.
Tom Henrik N. Rogstad, administrerende direktør i Itverket, mener at de med Bertel O. Steen får en perfekt eier.
– De er kjent for langsiktighet, samtidig som de vil tilføre nødvendig kompetanse og kapital for at vi skal kunne ta det neste steget videre, konstaterer Rogstad.