avtaler & kontrakter

Mnemonic og Advania tapte kampen om Helse Nord

Helse Nord IKT har nå valgt leverandør av millionkontrakt for å sikre systemene.

Sektordirektør for helse i Sopra Steria, Odd Inge Hellesylt, kan fornøyd konstatere at selskapet er valgt som strategisk sikkerhetspartner for Helse Nord IKT.
Sektordirektør for helse i Sopra Steria, Odd Inge Hellesylt, kan fornøyd konstatere at selskapet er valgt som strategisk sikkerhetspartner for Helse Nord IKT.

Nå står det klart hvem som har vunnet oppdraget med å bidra med sikkerhetstjenester og rådgivningstjenester til Helse Nord IKT.

Kontrakten har en estimert verdi på 18 millioner kroner over en periode på tre år, mens den maksimale rammen er på 45 millioner kroner.

Riksrevisjonen har flere ganger pekt på alvorlige svakheter ved datasikkerheten i helseregionen.

Anskaffelsesprotokollen Digi har skaffet til veie viser at tre kjente aktører leverte tilbud i konkurransen om å sikre sykehusene i Nordland, Troms og Finnmark.

Sopra Steria gikk seirende ut av anbudet i konkurranse med sikkerhetsselskapet Mnemonic og IT-konsernet Advania.

Vakter som aldri sover

Oppdraget innebærer etablering av et døgnkontinuerlig sikkerhetssenter, ofte kalt en SOC (Security Operations Center), samt tjeneste for hendelseshåndtering. I tillegg kommer rådgivning, viser en kunngjøring på Doffin.

SOC er en sentral som overvåker digitale systemer dag og natt, hele året for å oppdage mistenkelig aktivitet. I tillegg skal leverandøren stille med et eget team for hendelseshåndtering, forkortet IRT (Incident Response Team), som rykker ut dersom et angrep finner sted. Formålet er å styrke evnen til å forebygge, oppdage og håndtere avanserte digitale trusler.

Svarer på alvorlig svikt

Bakgrunnen for investeringen er et utfordrende trusselbilde. Riksrevisjonen har tidligere dokumentert at uvedkommende kunne trenge dypt inn i systemene i nord.

Det ble også avdekket at personopplysninger om 19 000 ansatte har ligget usikret, og at angripere i teorien har kunnet manipulere pasientdata.

I en pressemelding forklarer sikkerhetssjef i Helse Nord IKT, Knut Øyvind Johansen, at de er helt avhengige av ekstern spisskompetanse.

– Med et trusselbilde som blir stadig mer komplekst og utfordrende er vi avhengig av å spille på lag med kompetente fagmiljøer også utenfor egen virksomhet, sier Johansen i en uttalelse.

Styrker lokal tilstedeværelse

Gjennom avtalen skal sikkerhetspartneren bidra til å styrke helseregionens egen evne til å forebygge, oppdage og hanskes med digitale trusler.

Odd Inge Hellesylt er sektordirektør for helse i Sopra Steria. Han påpeker at kravene til tilgjengelighet og pasientsikkerhet i helsesektoren er blant de strengeste som finnes.

– Vår rolle er å være en sikkerhetspartner som kombinerer operativ kraft med strategisk rådgivning, sier Hellesylt.

Avtalen fører også til at selskapet nå trapper opp satsingen i Nord-Norge og særlig ved kontoret de har i Tromsø, ifølge pressemeldingen.

Powered by Labrador CMS