bredbånd
Eidsiva bredbånd mister fiberkunder til FTB – bredbånd via mobilnettet
Etter å ha fått netto 4230 nye fiberkunder og passert 88.500 bredbåndskunder ved årsskiftet har Eidsivas bredbåndsvirksomhet et driftsresultat på 134 millioner kroner.
Eidsiva Bredbånd-direktør Ola Børke sier til Inside Telecom at selskapet møter sterk konkurranse i innlandet. Det er bredbånd via mobilnettet, FTB – fast trådløst bredbånd – som nå begynner å merkes som en konkurrent til fibernettet.
– Vi har hatt en del kunder som har gått fra fiber til FTB fra mobiloperatørene, forstå det den som kan, sier Børke, som selvsagt mener at det beste bredbåndet får man via fiberoptiske nett.
Eidsiva Bredbånd la i november 2022 fram planer om å oppgradere kunder fra kabel-TV-nett til fiber for 300 millioner kroner i 2022 og 2023. Hele 12.000 kunder skulle få byttet koaksialkabler til fiber. Ved årsskiftet hadde selskapet 8000 kabel-TV-kunder og 80.500 fiberkunder.
Energiselskapet Eidsiva, som eier Eidsiva Bredbånd, kunne tirsdag melde om tidenes beste resultat. Eidsiva-konsernet leverte et resultat etter skatt på 2138 millioner kroner etter fjerde kvartal. Noe av årsaken er høye kraftpriser.
Av de 3,1 milliarder kronene Eidsiva-konsernet investerte i 2022, gikk 390 millioner kroner til bredbåndsvirksomheten, mest til fiber i Innlandet.
Økt frafall
Mens frafall – churn – er et sentralt begrep i mobilbransjen, har det ikke vært like viktig for fiberaktørene hittil. Det ser nå ut til å snu, når mobiloperatørene kan konkurrere med fiberfolket om bredbåndskundene. Børke forteller at det er i områder med mange kunder at konkurransen fra FTB har vært sterkest.
– Vi har alltid hatt skarp konkurranse om tilskuddsprosjekter, hovedsakelig fra Telenor og Globalconnect, men nå også om eksisterende bredbåndskunder. Det er nytt, sier Børke.
Han merker også at konkurransen om de utbyggingsprosjektene der det er statsstøtte blir hardere, en tilspissing han mener er naturlig når prosjektene er i mer og mer grisgrendte strøk og gjelder færre og færre husstander.
I regnskapet har bredbåndsvirksomheten i Eidsiva-konsernet lavere driftsresultat i 2022 (137 millioner kroner) enn i 2021 (139 millioner kroner). Børke forklarer at de er fornøyd med 2022 i hovedsak og at disse tallene kan forklares med ekstraordinære hendelser på den positive siden i 2021 og det motsatte i 2022.
Møter økte utgifter
Eidsiva Bredbånd eier ikke sin egen fysiske infrastruktur. Eierskapet ligger i søsterselskapet Eidsiva Fiberinvest. Det betyr at Eidsiva Bredbånd vil møte økte renteutgifter og økt fiberleie, sammen med økte energikostnader i 2023.
– Samtidig vet vi jo at vi er i et konkurranseutsatt marked, der vi er nødt til å levere konkurransedyktige produkter og tjenester. Vi må være på jobb i 2023 for å oppnå gode resultater, slår Børke fast.
Børke forteller også at konflikten mellom Altibox og TV2 som førte til at kundene var uten kanalen i store deler av 2022, ga en del oppsigelser av TV-abonnementet. Det påvirket inntekten per kunde noe.
Sett fra Eidsiva-konsernet har bredbåndsvirksomheten, altså Eidsiva Bredbånd og Eidsiva Fiberinvest sammen, driftsinntekter på 903 millioner kroner, et brutto dekningsbidrag på 621 millioner kroner, ebitda på 369 millioner kroner, og et driftsresultat på 134 millioner kroner.
Her kan du lese en forenklet kvartalsrapport for Eidsiva-konsernet.