bredbånd

Ericsson får ny bot i USA. Må betale 2,2 milliarder kroner

Boten avslutter etterforskningen mot Ericsson, som tidligere har gitt selskapet 10 milliarder kroner i bot for korrupsjon.

Ericssonsjef Börje Ekholm på MWC19 i Barcelona
Ericssonsjef Börje Ekholm på MWC19 i Barcelona Håvard Fossen

Det var i 2019 den svenske produsenten av mobilnettverk fikk en bot på 10 milliarder kroner etter avsløringer av å ha betalt bestikkelser eller andre korrupsjonsliknende handlinger i Djibouti, Kina, Indonesia, Kuwait og Vietnam. En del av avtalen med USAs myndigheter den gang var å innføre en uavhengig granskning av selskapets etiske forretningsførsel i tre år og gjennomføre betydelige reformer for å styrke sitt etikk-program. Nå har altså selskapet erklært seg skyldig i de tidligere korrupsjonsbeskyldningene, som de allerede har betalt bot for.

Hendelsene som ble påtalt av USAs justisdepartement og landets finanstilsyn skjedde i perioden 2016-2019.

Innrømte korrupsjon

I februar 2022 innrømte Ericsson flere tilfeller av korrupsjon i Irak. Erkjennelsen kom som følge av en intern granskning som ble gjennomført i 2019. Her ble det klart at selskapets ansatte har gitt pengegaver til ukjente mottakere. Ericsson har gransket påstander om at penger fra selskapet skal ha havnet hos den ytterliggående islamistgruppa IS, som på et tidspunkt kontrollerte en betydelig del av Irak.

I pressemeldingen Ericsson har sendt ut i dag 3. februar 2023 slår Ericsson-sjef Börje Ekholm fast at det ikke er avdekket noen bevis for at bestikkelsen har havnet hos terrororganisasjoner. Dette kan få betydning for søksmålet 528 amerikanere som er ofre eller pårørende til ofre for IS og andre terrororganisasjoner har rettet mot Ericsson.

I pressemeldingen sier Ekholm at dagens melding betyr at bruddene på avtalen med USAs myndigheter er løst og at selskapet nå kan fokusere på strategien. Samtidig forteller han at selskapet har endret kultur og vil fortsette med kulturendring i hele selskapet, med integritet i senter for alt de gjør.

En påminnelse

– Denne løsningen er en kraftig påminnelse om de kraftige historiske feilene som har ledet til påtalen. Vi har lært av dette og vi er på en viktig reiser for å endre vår kultur. For å være en virkelig industrileder må vi være en markeds- og teknologileder, samtidig som vi også må lede an i hvordan vi utfører våre forretninger, sier Ekholm.

Han lover at både han og resten av ledelsen i Ericson vil gå i bresjen for endringene, med stringent kontroll og forbedret etisk arbeid og risikokontroll. Han påpeker at endringene er pågående og at Ericsson er et svært annerledes selskap i dag enn i 2017 og har gjort endringer også i 2022.

Styreleder Ronnie Leten i Ericsson sier at selskapet siden 2017 har forbedret sin tilnærming til risikostyring og etikk, inkludert en forbedring av sitt antikorrupsjonsprogram for å forhindre og oppdage problematisk oppførsel.

I pressemeldingen skriver Ericsson at med tanke på den historiske oppførselen i Irak, vil selskapet fortsette å undersøke grundig fakta i samarbeid med USAs myndigheter. De påpeker igjen at Ericssons egne undersøkelser ikke har funnet noen betalinger til terrororganisasjoner, heller ikke under granskningen i 2022.

USAs justisdepartement sier i en kommentar at Ericsson har forbedret sine etikkprogrammer og interne kontroller via strukturelle og lederskapsendringer.

Powered by Labrador CMS