bredbånd

Frykter regulering kan gi parallelle fibernett – inviterer til samarbeid

– Ingen kan sitte stille, selv om bare store altibox-partnere og litt Telenor er regulert, sier leder for B2C i Global Connect, Brynjar Andersen.

Vil ha samarbeid om åpne nett: Arild Fredriksen, direktør i Trollfjord Bredbånd; Håkon Solvik, konsernleder for teknologi i Svorka; og Brynjar Andersen, leder for B2C i Global Connect. Her innmontert i et bilde der Global Connect legger fiber i et område der det er kabel-TV fra før.
Vil ha samarbeid om åpne nett: Arild Fredriksen, direktør i Trollfjord Bredbånd; Håkon Solvik, konsernleder for teknologi i Svorka; og Brynjar Andersen, leder for B2C i Global Connect. Her innmontert i et bilde der Global Connect legger fiber i et område der det er kabel-TV fra før.

Ei uke etter at Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) sendte sitt utkast til regulering av bredbåndsnettene på høring, har Andersen og kolleger analysert hva det får å si for bransjen. Konklusjonen er kanskje litt overraskende: At kanskje spesielt de som ikke ble regulert risikerer å bli rammet negativt.

– Kortversjonen er at det ikke er mulig å holde nett lukket når andre nett er åpne. Effekten av reguleringen er at alle må gjøre noe. Ingen kan sitte stille her, sier Andersen, som sammen med Trollfjord og Svorka inviterer til et webinar 29. juni klokken 12.00 for å finne felles løsninger. Dette er dagen etter at Nkom inviterer til et møte for å svare på spørsmål.

Fakta om reguleringen

  • Altifiber AS: Indre Agder og Dalane
  • Eidsiva Bredbånd AS: Innlandet
  • Enivest AS: Sunnfjord og Nordfjord
  • Haugaland Kraft Fiber AS: Sunnhordland og Haugalandet
  • Lyse Fiber AS: Stavangerområdet
  • NTE Bredbånd AS: Nordlige del av Trøndelag
  • Signal Bredbånd AS: Sørlige og midtre del av Nordland
  • Telenor ASA: Kystkommunene i Vestfold og Telemark, Kysten fra Kragerø til Kristiansand, Bergensområdet, Trøndelagskysten
  • Viken Fiber AS: Drammensområdet

– Fiberaktører som ikke tar inn over seg konsekvensen av en ny markedssituasjon kan raskt stå overfor en svært krevende og irreversibel situasjon, skriver Global Connect i en pressemelding.

Valgfrihet som konkurransefortrinn

Bakgrunnen: Torsdag forrige uke kom Nasjonal kommunikasjonsmyndighet med sin analyse av bredbåndsmarkedet. Nkom anbefaler at landet blir delt inn i 22 geografiske markeder, og sier at 9 tilbydere har sterk markedsstilling i 12 av disse. Nkom vil pålegge de 9, hovedsakelig Telenor og store Altibox-partnere, å slippe andre ISP-er inn på sine infrastrukturer, såkalte åpne nett (se faktaboks).

– Som vi antok, kom Nkom frem til at store deler av landet er preget av aktører med for stor markedsmakt. De 9 utpekte aktørene er ikke bare markedsdominerende i 12 geografiske markeder – de utgjør også om lag 65 % av det norske SDU fibermarkedet. (SDU – eneboliger, red.anm.) Det betyr at brorparten av markedet, primært de store, nå åpner nettene. Dette vil føre til en endret markedsdynamikk for alle aktører – og kanskje spesielt oss som ikke ble SMP, sier Brynjar Andersen, leder for B2C i Global Connect Norge. (SMP – sterk markedsposisjon).

Global Connect hevder at når Telenor og de store Altibox-partnerne åpner, vil deres nett ha en konkurransekraft som langt overgår de lukkede nettene med bare én internettleverandør (ISP).

Frykter overbygging

– De kan overbygge lukkede nett og friste kundene med et helt annet tilbud enn hva de har hatt tidligere – nemlig valgfrihet mellom et bredt spekter ISP-er. For de som ikke blir regulert, betyr dette at trusselen for overbygg aldri har vært større. Og er man først overbygget, vil det nå være vanskeligere enn noen gang å overtale kundene sine om å komme tilbake, sier Andersen i meldingen.

Overbygging betyr i denne sammenheng at en aktør legger fiberoptiske kabler til husstander som allerede har fiberoptiske kabler fra før. Konkurranse på infrastruktur, med andre ord. Dette i motsetning til å tillate tjenester fra ulike leverandører i samme fiber, og skape konkurranse på tjenestenivå i stedet.

Direktør Arild Fredriksen i Trollfjord Bredbånd peker på at Nkom nå sørger for at de største og sterkeste aktørene åpner nettene sine, og at dette betyr at de mindre, lukkede nettene får en langt vanskeligere konkurranse enn før, nå som overbyggerne kan friste kundene med et bredt utvalg av ISP-er.

– Vi må nå tegne en ny strategisk kurs, ettersom markedet endrer seg så drastisk. Å sitte stille og håpe på det beste, er ikke et alternativ, sier Fredriksen.

– Samarbeid er løsningen

Global Connect, Trollfjord og Svorka har tidligere tatt til orde for samarbeid om åpne nett, og sier i pressemeldingen at overbygging av eksisterende fibernett ikke bare er et samfunnsøkonomisk sløseri av investeringer, men at det også er miljøfiendtlig.

– Kun dersom de mindre uregulerte aktørene også åpner nettene og tilbyr de samme ISP-ene som de store aktørene, vil det bedriftsøkonomiske rasjonale for overbygging forsvinne, skriver de.

– Ved at vi alle åpner nettene for hverandre oppnår kundene større valgfrihet og kan velge tjenester fra ulike leverandører, samtidig som investeringene aktørene allerede har gjort sikres. Det er det eneste riktige sett fra et samfunnsøkonomisk og bærekraftig perspektiv, sier Håkon Solvik, konsernleder for teknologi i Svorka.

Vil ha med alle

Global Connect, Trollfjord Bredbånd, Svorka og flere andre netteiere jobber nå med en modell som kan realisere dette for hele bransjen – som de inviterer bransjen til å eie og utvikle sammen med dem.

– Vi ønsker at så mange fiberselskaper som mulig skal bli med i diskusjonene og få en hånd på rattet i fremtidens marked. Dette er en utfording vi som bransje må håndtere sammen. Derfor inviterer vi til webinar 29. juni kl 12.00 for å fortelle om våre analyser, planer og hvordan vi ønsker å samarbeide med alle fiberselskaper i perioden som kommer, sier Brynjar Andersen. Påmelding til seminaret skjer via nettsiden nettsiden www.bit.ly/markedsregulering.

Powered by Labrador CMS