bredbånd
NRK kjøper nettverk til mellom 250-500 millioner kroner
NRK skal flytte og regner med å bruke betydelig mer enn vanlig på nettverk, og vurderer å sette ut deler av driften.
I invitasjonen til anbudskonkurranse skriver NRK at de er ute etter mellom fem og 15 leverandører fordelt på fire delkontrakter med minst tre leverandører per kategori. Disse er delt inn i kategoriene: «entreprise nettverk», sikkerhetsutstyr / perimetersikring, WAN og medienettverk.
Målet med denne måten å dele opp kontrakten på, er å sikre at NRK får gode, kvalifiserte leverandører, uavhengig av leverandørens størrelse, selskapsform og/eller arbeidsmetode. I tillegg til kjøp av utstyr og tjenester, omfatter rammeavtalene også support, service og konsulenttjenester innen kategoriene som omfattes av avtalen.
Flyttingen gir økte kostnader
Litt mer detaljert er innholdet i kategoriene slik:
Entreprise nettverk – Trådbundet nettverk, trådløst nettverk og fiberoptisk utstyr.
Sikkerhetsutstyr / perimetersikring – Brannmur, VPN / Proxy og autentisering
WAN – Nytt fjern-nettverk mellom alle NRKs lokasjoner, pluss tjenester.
Medienettverk – nytt medienettverk for alle NRKs lokasjoner, pluss tjenester.
NRK beskriver i anbudet på Doffin at deres nettverksavtale historisk sett har ligget på 10-30 millioner kroner per år, men at dette vil øke frem mot flytting fra Marienlyst. Innføring av medienettverk og WAN vil bidra til ytterligere økning av avtalevolumet.
– Basert på nåværende budsjetter og planer, forventes den totale verdien av rammeavtaler under avtalen å være 250 millioner kroner, eller gjennomsnittlig 62,5 millioner kroner per år, skriver NRK.
Kan øke til 500 millioner kroner
Likevel legges det til at den totale estimerte maksimalverdien av avtalene er 500 millioner kroner, altså et årlig gjennomsnitt på 125 millioner kroner.
NRK skriver videre at avrop – altså avtaler under rammeavtalen – ikke vil skje jevnt over avtaleperioden, men konsentrert i bolker og at leveransene vil skje i hele Norge.
Vurderer å sette ut deler av driften
NRK tar naturligvis en rekke forbehold i avtalen. De vil ikke oppgi eller forplikte seg til et bestemt volum, verken for den enkelte tildelingskategori eller for det samlede omfanget, fordi behovet vil kunne variere sterkt avhengig av teknologisk utvikling, utskiftningstakt og oppgraderings- og suppleringsbehov i avtaleperioden.
En av årsakene til forbeholdet når det gjelder volum og omfanget av avtalene kommer av at NRK er i ferd med å vurdere om de skal sette ut større eller mindre deler av driften av sitt interne nettverk.
NRK har om lag 3250 ansatte og fem milliarder kroner i omsetning. Selskapet er spredd over hele landet.