bredbånd
Planlegger kabel fra Japan via Alaska og Grønland til Norge
Tre selskaper i USA, Japan og Europa vil samarbeide om en undersjøisk fiberkabel gjennom nordvest-passasjen, kalt Far North Fiber.
De tre selskapene som planlegger å legge den 17.000 kilometer lange kabelen er amerikanske Far North Digital, japanske Arteria og finske Cinia. Prosjektet er blant annet beskrevet på nettstedet til Far North Digital og nettstedet til Cienia. Der får vi vite at det er planlagt landingssteder i USA, Canada, Japan, Norge og Irland.
Landingsstedet i Norge er blant annet valgt for å nå det finske nettet. Cinia har hovedkontor i Finland, og knytter Finland med det europeiske kontinentet via en kabel til Tyskland.
Av kartet øverst i denne saken, ser vi at landingspunktet som er ringet inn i Norge, ligger i Troms, nær Skibotn i Lyngen, 40 kilometer fra grensen til Finland. På denne strekningen går det allerede fiber, lagt av den finske operatøren Elisa og Bredbåndsfylket Troms. Om Cinia har tenkt å leie plass der, eller legge egen fiber til Finland, er vi ikke kjent med foreløpig.
Ferdig i 2026
Den siste utviklingen for Far North Fiber er at konsortiet nå har satt opp en utbyggingsorganisasjon. Målet er å få en raskere og mer sikker rute mellom Japan, Nord-Amerika, Irland og Skandinavia.
Ifølge en pressemelding fra konsortiet vil det 17.000 kilometer lange systemet være klart for å levere tjenester mot slutten av 2026. Det er Nokia-eide Alcatel Submarine Networks (ASN) som er valgt som utbygger av den undersjøiske kabelen.
Cinia-sjef Ari-Jussi Knaapila sier i meldingen at Far North Fiber vil bli det første multikontinentale kabelsystemet gjennom Arktis.
– Kabelsystemet skal levere et nettverk som bygger opp under økonomisk utvikling, internasjonal sikkerhet og et grønnere fotavtrykk for utbyggingen av global digital infrastruktur, sier Knaapila.
Dette er ikke det første prosjektet som har ønsket å knytte Japan til Europa via den nordlige ruta. For noen år siden snakket Cinia med den russiske operatøren Megafon om en kabel via Nordøst-passasjen, gjennom russisk territorium. Etter Russlands angrep på Ukraina er et slikt prosjekt ikke realiserbart.
En milliard dollar
Ifølge nettstedet Capacity Media var det mange deltakere under konferansen Capacity Europe sist uke som hevet øyebrynene når de drøftet det arktiske kabelprosjektet. Innvendingene skal ha gått på at prisen på én milliard dollar, ti milliarder kroner, er høy, samtidig som vedlikehold av kabelen i et område som deler av året er dekket av is, gir grunn til å frykte forsinkelser ved kabelbrudd.
Arteria-sjef Koji Kabumoto sier Far North Fiber vil gi en kabel med lav forsinkelse direkte mellom Europa og Asia via Nordvest-passasjen. Derfra vil Japan fungere som et brohode (gateway) mot resten av Asia.
Guy Houser, driftsdirektør hos Far North Digital sier samarbeidet er et unikt partnerskap som vil forbedre infrastrukturen i Arktis, gi bedre vitenskapelig forståelse for miljøet langs ruta, og bygge tettere relasjoner mellom regionene.
150 Tbit/s kapasitet
I de opprinnelige planene for kabelen, referert på nettstedet til Far North Digital, står det at kabelen er planlagt med 12 fiber-par, der 2 av fiberparene er reservert for lokal tilgang.
Nettverkskapasiteten:
Express Spectrum: 60λ X 200G/FP = 12 Tbps/FP without regeneration.
Add Drop Spectrum: 60λ X 250G/FP = 15 Tbps/FP with regeneration.
Low Latency Express Capacity: 10FP x 12 Tbps/FP = 120 Tbps
Local add/drop capacity: 2FP x 15 Tbps/FP = 30 Tbps