bredbånd

Toril Nag: Altibox åpner for å slippe inn konkurrenter i fibernettverket

Nag sier det trengs regulering, enten fra myndighetene, bransjen eller begge, for samtidig å sikre fortsatte investeringer i fiber.

Direktør for tele i Lyse-konsernet, Toril Nag, fortalte fra scenen under Telecom World i Stavanger onsdag at Altibox-partnerskapet nå åpner for å slippe til andre innholdstjenester i nettverkene.
Direktør for tele i Lyse-konsernet, Toril Nag, fortalte fra scenen under Telecom World i Stavanger onsdag at Altibox-partnerskapet nå åpner for å slippe til andre innholdstjenester i nettverkene.

Telecom World, Stavanger. Alle partnerne i Altibox-samarbeidet har sluttet seg til ideen om å slippe til andre innholdsleverandører i fibernettene, dog ikke uten noen forbehold. Det betyr en betydelig endring fra den største fiberaktøren i Norge, som dermed – med forbehold – sier de vil åpne nettverket. Tidligere har omkvedet vært at fiberaktørene trenger inntektene fra innholdet, tjenestene, for å betale for investeringene. Dette er helt nye takter fra Lyse, selv om Nag også tidligere har sagt at hun har forventet å måtte åpne opp nettene på ett eller annet tidspunkt i framtida. Nå ser det altså ut til at dette tidspunktet er kommet.

– Det er ingen som liker å være innelåst, startet Nag fortellingen om nyheten, og slapp nyheten:

– Vi har begynt å se på tredjepartsløsninger i vårt nett. Samtidig er vi nødt til å sikre fortsatt utbygging av infrastruktur. Det er fortsatt sju prosent av husstandene i landet som ikke har bredbånd. Likevel mener vi det er mulig å få til begge deler, selv om det er nok av land som ikke har klart å få det til. Tyskland er ett eksempel, der du for kort tid siden kunne komme til områder uten både fast bredbånd og mobil, fordi det har vært regulert slik Deutsche Telekom ønsket. De har ikke begynt med skikkelig fiberutrulling før nå, sa Nag.

Hun henviste også til Danmark der de har åpnet nettene litt, slik at kunden ikke vet helt hva de kjøper.

– Det er mange grøfter å falle i, men vi mener det bør gå an å få dette til, beskyttelse for investeringene og frihet for kundene til å velge. Vi ønsker oss føringer fra myndighetene eller bransjen eller begge som sikrer investeringene våre. Vi har investert nærmere 30 milliarder kroner, og Telenor mer enn det, om vi legger sammen det vi har lagt ned i nettene over mange år, sa Nag.

Kun Telenor er regulert i dag

Nag understreker overfor Inside Telecom at det de nå ønsker å gjøre er mer å se på løsninger og tidspunkt for en åpning av nettene enn at dette er en kunngjøring av tidspunkt for åpning av fibernettene. Og ja, hun innrømmer at dette er en nyhet med noen forbehold, for det er mye som skal på plass før de er i mål, både teknisk og avtalemessig.

I dagens marked er det kun Telenor som er regulert av myndighetene til å gi andre aktører tilgang på deres infrastruktur, som følge av Telenors sterke markedsposisjon. Altibox-partnerskapet har imidlertid gått forbi Telenor i antall bredbåndskunder og myndighetene har signalisert at det er ønskelig at aktører i bransjen med sterk markedsstilling kommer med forslag til løsninger som sikrer større valgfrihet på bredbåndsleverandør. I løpet av året vil det bli lagt fram en ny regulering, som kan komme til å kreve åpning også av lokale nett.

I en forberedt pressemelding, sendt til Inside Telecom samtidig som Nag stod på scenen i Stavanger, understreker Nag at det er for tidlig å si noe om hvordan en slik løsning vil bli seende ut.

– Det vi nå kommuniserer til myndigheter og bransje, er at vi vil begynne å se på hvordan vi kan legge til rette for en kundevennlig løsning som gir flere tilgang til vår fiberinfrastruktur. Vi har ingen eksisterende wholesaleavdeling fra før, og dette vil bli krevende it-prosjekter med mange ulike organisasjoner involvert. Det er med andre ord åpenbart at dette vil ta tid, skriver Lyse.

Mye arbeid gjenstår

På spørsmål fra Inside Telecom skriver Lyse at det ikke er tatt stilling til om det skal være ett punkt i nettet som tar imot tjenester til hele Altibox-nettet eller om det blir lokale punkter å levere tjenester til. I det hele tatt at det er for tidlig å gå inn på detaljer nå.

Lyse understreker at organisasjonene deres frem til nå kun har fokusert på å bygge ut, og det å rigge systemer for tredjepartsadgang må gjøres på en måte som ivaretar sikkerheten, robustheten og brukervennligheten. Lyse vil bruke den tiden som kreves for å komme i mål med dette på best mulig måte.

– Myndighetene og norske politikere har gjennom mange år ført en svært vellykket bredbåndspolitikk som har sørget for ekstremt god bredbåndsdekning i et langstrekt land med svært spredt bosetning. Når vi nå nærmer oss ferdig utbygd, er det naturlig at en ser på hvordan en kan lage løsninger som øker valgfriheten for dem som ikke kan velge bredbåndstilbyder. Den nye ekomloven som ventes behandlet i Stortinget til høsten gir oss muligheten til å komme med et forslag til løsning for tredjepartsadgang som myndighetene deretter godkjenner. Dette er en mulighet vi ønsker å benytte oss av, sier Nag.

Tidspunktet er viktig

Hun understreker samtidig at Lyse aldri har vært avvisende til tredjepartsadgang – men har vært skeptiske til tidspunktet.

– Lyse og andre utbyggere har gjennom de siste årene tatt bredbåndsdekningen i Norge opp til cirka 93 prosent for høyhastighetsbredbånd. Det hadde vi aldri fått til uten infrastrukturbasert konkurranse og sterkt utbyggingsfokus.

– Vi vil nå prøve å ha to tanker i hodet samtidig – fortsatt sikre at alle får skikkelig godt bredbånd, samtidig som vi gjør noe for å sikre mer valgfrihet for dem som i dag ikke har så mange alternativer å velge mellom. God dialog med myndighetene og resten av bransjen blir viktig for å få dette til, sier Nag i pressemeldingen.

– Neste steg vil nå være å gå i tett dialog med de andre infrastruktureierne i Altibox-partnerskapet og se nærmere på hvordan vi kan lage en kundevennlig løsning for tredjepartsadgang som oppfyller våre strenge krav til sikkerhet, robusthet og kundevennlighet. Vi vil også være i tett dialog med myndighetene i dette arbeidet.

– Det er viktig at vi utreder dette skikkelig slik at vi får til en gjennomtenkt og god løsning som er til det beste for forbrukerne, avslutter Nag.

Powered by Labrador CMS