brunbjørn
Brunbjørn-bråket endte med konkurs - ledelsen har meldt oppbud
Brunbjørn-styret skylder på det tidligere styret i selskapet, og hevder at tidligere daglig leder har motarbeidet ledelsen som overtok i august.
Ledelsen i telekomentreprenøren Brunbjørn på Lillehammer sendte onsdag ut en melding om at styret i selskapet tirsdag begjærte oppbud i Brunbjørn fordi grunnlaget for videre drift ikke foreligger.
I meldingen som Inside Telecom har fått på epost fra Sebastian Esko Riel-Saua, som overtok som daglig leder i Brunbjørn 15. august i år, står det at styret mener bakgrunnen for de økonomiske problemene selskapet har hatt de siste månedene, skyldes at selskapet ikke fikk ferdigstilt sine prosjekter i 2021 og at 2022-prosjektene ble sent igangsatt.
Styret gir mangelfull administrasjon fra den tidligere ledelsen skylden for dette.
Ulike versjoner
Riel-Saua er også innehaver av en av Brunbjørns underentreprenører, SRS Networks. Ifølge pressemeldingen ble SRS kjent med Brunbjørns sene igangsettelse av oppdragene for 2022, og skal da ha varslet den tidligere Brunbjørn-ledelsen om hvilke tiltak selskapet mente måtte settes i verk.
Da dette ikke ble gjort, hevet SRS i vår sine kontrakter med Brunbjørn, ifølge Brunbjørn-styret.
– Etter en lengre dialog med daværende ledelse i Brunbjørn AS i etterkant av hevingen valgte man allikevel å fortsette arbeidene for å sikre begge parters interesse, skriver selskapet i sin redegjørelse for oppbudsbegjæringen.
Overfor Gudbrandsdølen/Dagningen hevder Finn Løkken, som var daglig leder i Brunbjørn fram til august, at dette ikke stemmer. Han skriver til avisen at det våren 2022 ble avdekket omfattende mangler ved SRS sine leveranser til Brunbjørn, og at det som følge av dette ble reklamert og holdt tilbake betaling fra Brunbjørn. Ifølge Løkken krevde Eidsiva Bredbånd at Brunbjørn avsto fra å bruke SRS i framtidige leveranser. SRS skal imidlertid ha motsatt seg heving av kontrakten, og hadde da etter gjeldende avtalerett rett til å utbedre før heving kunne iverksettes fra Brunbjørn, skriver Løkken.
En rekke konflikter
Brunbjørn-styret skriver i sin redegjørelse at Brunbjørns hovedaksjonær Viddas, som er eid av finnmarkingen Thor Aage Pedersen, i sommer bestemte at det skulle velges nytt styre i Brunbjørn, og at Sebastian Riel-Saua skulle settes inn som ny daglig leder.
Etter dette har den nye Brunbjørn-ledelsen måttet håndtere en rekke konflikter, både med tidligere ledelse og de ansatte som i stor grad ble permittert i august. Store oppdragsgivere som Homenet og Eidsiva Fiber sa dessuten etter hvert opp avtalene sine med Brunbjørn.
I tillegg har banken sagt opp sitt engasjement, og både frosset selskapets konto og tatt pant i selskapets eiendeler. Revisoren har trukket seg, og selskapets advokat truet en stund med søksmål før utestående regninger til slutt ble betalt. Også tidligere ansatte har sagt at de vil gå til søksmål mot selskapet på grunn av manglende lønnsutbetalinger.
Taper mer enn 30 millioner
Det nåværende Brunbjørn-styret skriver i sin redegjørelse at da den nye ledelsen tiltrådte, så hadde Brunbjørn AS nesten tømt sin kassekreditt.
Ifølge redegjørelsen var det nye styret dermed i en situasjon hvor selskapet hadde betydelig minus på konto, og kunne ikke betale sine underleverandører. Det førte til at produksjonen i de ulike prosjektene stoppet opp, og konsekvensen var at betalingen fra kundene til Brunbjørn AS uteble. På grunn av den manglende produksjonen og fordi Brunbjørn på grunn av manglende betaling til underleverandører ikke fikk gjennomført løpende utbedringer av reklamasjoner, hevet også flere av Brunbjørns kunder sine avtaler.
– Dette gjorde at inntektsgrunnlaget til Brunbjørn AS bortfalt og vi ser dessverre ingen annen løsning enn å begjære oppbud, skriver Brunbjørn-styret.
Styret skriver at Viddas og SRS taper store beløp på grunn av oppbudsbegjæringen. Ifølge meldingen går SRS alene på et tap på i overkant av 30 millioner kroner.
Vil gå til søksmål
I oktober sendte Sebastian Riel-Saua et brev til den tidligere Brunbjørn-ledelsen der han varslet at han ville gå til erstatningssøksmål etter aksjelovens paragraf 17 på grunn av skader han mener SRS er påført på grunn av en reklamasjonsrapport han mener er fiktiv. Rapporten, som ble laget like før Riel-Saua overtok som daglig leder i Brunbjørn, beskriver et stort antall til dels grove feil og mangler ved arbeid utført i forbindelse med bredbåndsprosjekter i Innlandet, og munner ut i et reklamasjonskrav på drøyt 77,4 millioner kroner fra Brunbjørn mot SRS Networks.
Riel-Saua sier til Inside Telecom onsdag ettermiddag at SRS Networks i løpet av kort tid kommer til å levere inn et slikt erstatningssøksmål.
I redegjørelsen om oppbudsbegjæringen beskylder Brunbjørn-styret Brunbjørns opprinnelige gründer og mindretallsaksjonær Amund Holberg for å ha sendt den omtalte reklamasjonsrapporten til Homenet/Globalconnect som har vært Brunbjørns største kunde.
Globalconnect sa til Inside Telecom i oktober at de var kjent med innholdet i rapporten, men at den ikke hadde vært avgjørende for at Homenet sa opp sine kontrakter med Brunbjørn.
– Vi har jobbet for å gjennomgå alt arbeid som er gjennomført av Brunbjørn. Vi har i utgangspunktet ikke forholdt oss til Brunbjørns interne reklamasjon mot SRS, men er klar over innholdet. Reklamasjonen ble vi kjent med noe ut i arbeidet, men det er et totalbilde av situasjonen som fikk oss til å heve kontraktene, sa Homenet-direktør Brynjulf Andersen til Inside Telecom da.
Brunbjørn-styret skriver at de siden de tiltrådte i august, har blitt aktivt motarbeidet av Holberg. De hevder at han både har forsøkt å overtale Brunbjørns kunder til å heve sine kontrakter med selskapet, og oppfordret kreditorer til å slå Brunbjørn konkurs, og betegner dette som sabotasje.
Inside Telecom forsøkte i går å få kontakt med Holberg på telefon og SMS, men vi har foreløpig ikke fått svar på henvendelsene. Overfor Gudbrandsdølen/Dagningen avviser han imidlertid beskyldningene.
– Jeg har ikke sabotert mot den nye ledelsen. Det er smigrende at de tror jeg har så stor påvirkningskraft mot store konsern. Utover det har jeg ingen kommentar, sier Holberg til avisen.
Etter publiseringen av denne artikkelen, har vi fått en epost fra Amund Holberg, hvor han forklarer at han ikke har mottatt noen oppringinger eller SMS fra Inside Telecom, og at nummeret vi har forsøkt å kontakte ham på, trolig er et nummer han står registrert som bruker av, men som er eid av Brunbjørn, og som han derfor ikke har tilgang til.