celtic norse

Celtic Norse-fiberen henger i en tynn tråd

Sjøkabelen er ikke prioritert av EU. Prosjektets skjebne avgjøres trolig over sommeren.

Daglig leder Erling Aronsveen i Celtic Norse sier at man vil ta en avgjørelse over sommeren om hva som skal skje med den planlagte sjøkabelen mellom Trøndelag og Irland.
Daglig leder Erling Aronsveen i Celtic Norse sier at man vil ta en avgjørelse over sommeren om hva som skal skje med den planlagte sjøkabelen mellom Trøndelag og Irland.

Den planlagte Celtic Norse-sjøkabelen mellom Trøndelag og Irland er ikke prioritert for støtte i EUs Connect Europe Facility-program (CEF).

Ettersom prosjektet er avhengig av et tresifret antall millioner kroner i EU-finansiering, tyder derfor mye på at prosjektet nå henger i en tynn tråd.

– Vi har noen grep vi skal se på om vi kan ta, og så skal vi avklare fremtiden til prosjektet i løpet av 2024, sannsynligvis rett over sommeren, sier daglig leder i Celtic Norse, Erling Aronsveen.

Rammet av svak krone

Prosjektselskapet Celtic Norse er eid av NTE (Nord-Trøndelag Energi), Aneo (Tidligere Trønderenergi) og Eidsiva.

Selskapet har siden 2019 jobbet for å få på plass en 1996 kilometer lang undersjøisk fiberkabel mellom Øysanden i Trøndelag og Killala Bay på vestkysten av Irland, og har gjennom sin partner i Irland, Aqua Comms, søkt om EU-midler til prosjektet.

Opprinnelig var planen å bygge ferdig kabelen i 2021, men korona-pandemien satte en brems på planene, og ferdigstillelsen av prosjektet ble utsatt til 2025.

I mellomtiden har fallende kronekurs drevet opp prisen på prosjektet, og kostnaden nærmer seg nå 850-900 millioner kroner.

Prosjektet står fortsatt på venteliste for tildeling av CEF-midler, men har nærmere 20 prosjekter foran seg i køen.

– Tildelingen er ikke endelig avgjort, men den er avhengig av hva som skjer med prosjektene som er prioritert foran oss, sier Aronsveen.

Mindre sårbart

Celtic Norse-kabelen har fått et eget avsnitt i Nkoms nylig framlagte sårbarhetsanalyse for ekomnettene i Trøndelag. Der konstaterer man at prosjektet ser ut til å bli vanskelig å finansiere

Aronsveen mener kabelen vil gi regionen et mer robust nett dersom den blir bygget.

– Det hadde gjort underverker for arbeidet med å minske sårbarheten i Trøndelag og Nord-Norge om vi hadde fått opprettet en internasjonal fiberforbindelse som Celtic Norse, sier han.

Powered by Labrador CMS