cyberkrim

Ny rangering: Disse landene er verstingene på cyberkriminalitet

Russland på topp, ifølge ny liste.

Russland troner, ikke helt uventet, på toppen av verdens første «World Cybercrime Index»-liste.
Russland troner, ikke helt uventet, på toppen av verdens første «World Cybercrime Index»-liste.

Cyberkriminalitet er som kjent et globalt fenomen, men det er til dels store variasjoner mellom land når det gjelder volumet av kriminell aktivitet. Nå foreligger det en liste som gir oss en oversikt over hvem som er verstingene, melder blant andre nettstedet Metro.

Det er forskere ved Universitetet i Oxford i Storbritannia som nå har satt sammen det de kaller verdens første «World Cybercrime Index» (WCI) – en liste over land rangert etter hvem som er de største kildene til nettkriminalitet.

Fem kategorier

Listen ble satt sammen ved hjelp av en spørreundersøkelse som ble sendt til ledende eksperter på global cyberkriminalitet, hvor deltakerne ble bedt om å nominere de ulike landene basert på forekomsten av fem ulike kategorier av kriminalitet.

De fem kategoriene var som følger:

1. Tekniske produkter og tjenester (for eksempel skadevareprogrammering og botnett-tilgang)

2. Angrep og utpressing (for eksempel DDoS og utpressingsvirus)

3. Data- og identitetstyveri (for eksempel hacking og phishing)

4. Svindel (for eksempel BEC-svindel)

5. Hvitvasking av penger (for eksempel kredittkortsvindel og ulovlige kryptovalutaplattformer)

På bakgrunn av tilbakemeldingene ble landene tildelt en WCI-poengsum.

Som rangeringen indikerer er cyberkriminalitet ujevnt fordelt globalt.
Som rangeringen indikerer er cyberkriminalitet ujevnt fordelt globalt.

Russland på topp

I arbeidet med listen konkluderte forskerne med at cyberkriminalitet er meget ujevnt fordelt globalt, og det er kun et lite knippe land som står bak brorparten av aktiviteten.

Førsteplassen kommer nok ikke som en stor overraskelse og innehas av Russland, og det med ganske stor margin. Landet får en WCI-poengsum på 58,39, et godt stykke foran andreplassen – Ukraina – som får en sum på 36,44.

Bak følger Kina, USA, Nigeria, Romania og Nord-Korea. Storbritannia ligger på åttendeplass med en WCI-poengsum på 9,01.

Ifølge forskerne er tanken bak rangeringen å sette myndigheter og eksperter bedre i stand til å iverksette mottiltakene der hvor de trengs aller mest.

– Ved å presist identifisere hvilke land som er yngleplasser for cyberkriminalitet, kan offentlig og privat sektor konsentrere ressursene deres på disse stedene og tilbringe mindre tid og penger på cyberkriminalitetstiltak i land hvor problemet er begrenset, skriver forskerne.

Har også angrepet Norge

Russland har blitt knyttet til en lang rekke hackergrupper og alvorlig cyberkriminalitet ved flere tidligere anledninger. Hackergruppen Nobelium, som antas å blant annet stå bak den mye omtalte Solarwinds-hackingen, skal for eksempel ha base i Russland.

I 2022 gikk russiske hackere til angrep på en rekke norske nettstedet, deriblant Store norske leksikon (SNL). Ifølge SNL-redaktøren var angrep fra russiske servere og IP-adresser en ukentlig hendelse, som fikk SNL til å blokkere all trafikk fra Russland.

For øvrig er det verdt å merke seg at begge landene som ligger på toppen av listen, Russland og Ukraina, ikke bare kriger på bakken – men også i høyeste grad i den digitale sfæren.

Flere detaljer om WCI-rangeringen, og flere land, finner man i selve rapporten.

Powered by Labrador CMS