datasenter

Google bygger datasenter i Norge

Nå er det avgjort. Google bygger et enormt anlegg på Gromstul.

Google-sjef Tine Austvoll (t.v.) og digitaliseringsminister Karianne Tung tar et slags første spadetak for det nye datasenteret de vil bygge i Skien. Tomta er allerede gjort klar.
Google-sjef Tine Austvoll (t.v.) og digitaliseringsminister Karianne Tung tar et slags første spadetak for det nye datasenteret de vil bygge i Skien. Tomta er allerede gjort klar.

Skien (Digi): Onsdag bekrefter den amerikanske teknologikjempen at de starter arbeidet med å føre opp datasenter i Norge.

Det har lenge vært kjent at Google vurderer å bygge et datasenter på Gromstul i Skien kommune, der de kjøpte 2000 mål tomt av skogseier Leopold Løvenskiold tilbake i 2019.

Skogen på tomta er allerede delvis hogd, men først nå går Google og kommunen ut med sin endelige kunngjøring:

Google starter bygging av et nytt datasenter.

− Dette innebærer en investering på 600 millioner euro, som bidrar til å skape arbeidsplasser og økonomisk vekst både lokalt og nasjonalt, skriver Google i en pressemelding onsdag.

Investeringen tilsvarer nær 7 milliarder kroner.

− Mer enn 100 jobber

– Dette prosjektet kommer til å bidra med betydelige økonomiske ringvirkninger i regionen. Nå som vi begynner bygging ser vi fram til et langsiktig og veldig godt partnerskap, sa Googles norgessjef, Tine Austvold Jensen, da hun åpnet pressekonferansen onsdag.

Googles investering i Norge vil gi en verdiskapning på 6,7 milliarder kroner, mener selskapet selv – og lover at 99 prosent av energien senteret bruker når det er operativt, skal være karbonfri.

Innen 2030 skal hele verdikjeden oppnå netto nullutslipp, mener selskapet. Både datasenter og kontorer skal driftes med ren elektrisitet.

− Vi anslår at senteret vil ha en av de høyeste CFE-rangeringene blant alle datasenterregioner, skriver selskapet.

Datasenteret skal være «klart for gjenbruk av overskuddsvarme til nytte for lokalsamfunnet», men hvordan varmen skal brukes i praksis er fortsatt ikke klart.

Anlegget skal være operativt i 2026.

Jensen røper at det vil være om lag 1000 mennesker i sving ute på Gromstul i byggefasen.

Deretter vil det skapes et antall permanente arbeidsplasser.

– Vi kommer til å ha mer enn 100 jobber som blir opprettet når første byggetrinn er ferdig.

Ansettelsene der er allerede i gang.

− Endelig

– Endelig er dagen der vi kan ønske Google velkommen til Skien, sier kommunens ordfører Marius Roheim Aarvold.

Kommunen har ventet i spenning på at Google skulle ta beslutningen om å starte bygging av sitt første datasenter i Skien.

– Som kommune er vi stolte over å ha blitt valgt av Google som vertskap for deres store satsing i Norge, sier Aarvold.

Bjørn Rønning, leder i Norsk Datasenterindustri, og prosjektleder Sarah Raimond i Google under dagens lansering. Foto: Eirik Helland Urke
Bjørn Rønning, leder i Norsk Datasenterindustri, og prosjektleder Sarah Raimond i Google under dagens lansering.

Han kaller etableringen et viktig bidrag til regionen, både for infrastruktur, arbeidsplasser og internasjonal synlighet.

En utredning fra Deloitte på oppdrag fra Google anslår at investeringen fra Google vil gi en verdiskapning på 6,7 milliarder kroner mellom 2024 og 2025.

Strømsluker

Men senteret blir også en strømsluker i regionen.

Statnett opplyser at de i samarbeid med nettselskapet Lede nå har reservert 240 MW nettkapasitet til Google, via WS Computing, i Skien.

Skogen på tomta utenfor Skien er allerede delvis hogd. Foto: Google
Skogen på tomta utenfor Skien er allerede delvis hogd.

Google har opprinnelig søkt om til sammen 840 MW, og volumene ut over de 240 MW de har fått reservert, står i kapasitetskø. Hvis kapasiteten Google totalt har søkt om blir utnyttet maksimalt, tilsvarer det litt over 7,5 terawattimer (TWh) ved fullt uttak.

Googles anmodning om 860 MW tilsvarer mer enn 5 prosent av Norges samlede strømforbruk. Eller forbruket til en halv million husholdninger.

Powered by Labrador CMS