datasenter
IKT-Norge om datasenter på Hamar: – Stor økonomisk effekt
Etableringen av det gigantiske datasenteret på Hamar kan gi store økonomiske ringvirkninger, ifølge en studie som IKT-Norge har bestilt.
Interesseorganisasjonen IKT Norge har engasjert Menon Economics for å vurdere den økonomiske effekten av etableringen av Norges største datasenter på Heggvin utenfor Hamar.
Studien anslår en total investering på 29 milliarder kroner, 8300 årsverk i byggeperioden og rundt 300 faste årsverk i driftsperioden. Man ser også et betydelig potensial i gjenbruk av restvarme.
– Størst i Innlandet noensinne
Rapporten konkluderer med at dette blir den største industri-investeringen i Innlandet noensinne. Det kommer fram at den vil få stor økonomisk effekt, samt styrke den norske datasenterindustrien.
Det ble i mars i år kjent at Green Mountain skal bygge et datasenteranlegg utenfor Hamar med en kapasitet på opptil 150 MW. Det omstridte kinesiske selskapet Tiktok blir en av leietakerne.
IKT Norge skriver i en pressemelding at de i kjølvannet av dette ønsket å kartlegge ringvirkningene av denne etableringen, både med tanke på sysselsetting og bidrag til BNP (bruttonasjonalproduktet).
– Nødvendig for digitaliseringen
– Datasentre er nødvendige for digitaliseringen som skal legge til rette for det grønne skiftet. Denne rapporten bekrefter at også de økonomiske effektene både regionalt og nasjonalt er store ved denne typen etableringer, sier Fredrik Syversen, direktør for strategi- og forretningsutvikling i IKT Norge, i meldingen.
Menon-rapporten konkluderer også med at senteret vil bidra med 260 millioner kroner til norsk BNP.
– Dette er ikke ubetydelige summer som kommer lokalt, regionalt og nasjonalt næringsliv til gode. I tillegg kommer flere hundre spennende arbeidsplasser i lang tid fremover, sier Syversen.