digitalisering og offentlig it
150 millioner skal bedre den digitale hjemmeundervisningen i kommunene
240 kommuner har fått 81,5 millioner til å styrke digital hjemmeundervisning av skoleelever. Nå kommer det 70 millioner til.
Da Korona-pandemien brøt ut i fjor, måtte alle landets skoler nærmest over natten stenge klasserommene, og legge om til fjernundervisning via Teams og Zoom og andre digitale møteplattformer. Ikke alle var like klare for det, og i fjor bevilget regjeringen 81,5 millioner kroner som skulle brukes til å jevne ut kvalitetsforskjellene på den digitale hjemmeundervisningen rundt om i landet.
240 kommuner søkte om midler fra potten, og nå har regjeringen vedtatt å fortsette ordningen i 2021. De har bevilget nye 70 millioner kroner som kommuner og fylkeskommuner nå kan søke på.
Oversikten over hvor mye de 240 kommunene og fylkene som søkte om 2020-midlene, har fått, finner du her.
Kan låne ut bredbåndsutstyr
Kunnskapsminister Guri Melby sier i en pressemelding at koronasituasjonen har avslørt en del utfordringer knyttet til digital hjemmeundervisning i flere kommuner.
– Noen skoler trengte å øke kompetansen sin for å kunne drifte nye løsninger på en god måte. Andre manglet digital infrastruktur når hver eneste elev plutselig måtte ha tilgang til PC eller nettbrett hjemme.
Melby forteller at en del midler også har gått til å utjevne sosiale forskjeller.
– Det er ikke alle familier som har utstyret som trengs, eller tilgang til internett hjemme. Da kan skolene for eksempel kjøpe inn utstyr med mobilt bredbånd og låne dette ut til de som trenger det.
– Denne satsingen handler om å gi alle barn og unge like muligheter – uavhengig av adresse og bakgrunn. Vi ønsker at alle skal stille likt og få den undervisningen de trenger, også når det blir behov for digital hjemmeundervisning, sier statsråden.
Flere millioner til digitale læremidler
De 151,5 millionene som er bevilget til å styrke den digitale hjemmeundervisningen, kommer i tillegg til de 290 millionene som i fjor ble bevilget til innkjøp av læremidler. En stor del av disse pengene var øremerket digitale læremidler.
Friskolene har dessuten en egen ordning der de kan søke om tilskudd til digitale læremidler og -utstyr.