digitalisering og offentlig it
Fire av fem offentlige virksomheter sporer deg på nett
Over 80 prosent av offentlige virksomheter bruker ett eller flere sporingsverktøy på sine nettsider. – Problematisk og trolig ulovlig, sier Teknologirådet.
– Nå er det på tide at det offentlige slutter å betale med data om oss. Vi trenger kraftige kutt i digitale utslipp, sier Tore Tennøe, direktør i Teknologirådet.
Han brukte anledningen på Datatilsynets personverndag mandag, til å vise frem tall fra en undersøkelse gjort av Teknologirådet. De har brukt verktøyet Blacklight til å lete etter sporing på 157 statlige og kommunale nettsider.
Dommen er nådeløs.
Fire av fem bruker ett eller flere verktøy for sporing av din aktivitet på nettsiden.
Én av tre lar Google følge deg videre med funksjonalitet for remarketing.
Og i ett av tre tilfeller havner data du legger igjen på offentlige nettsider på annonsebørsen Doubleclick.
Det er problematisk, mener Teknologirådet.
Google Analytics størst
– Det er vanskelig å se hvordan bruk av Google Analytics kan være lovlig, sa Datatilsynet til digi.no, og anbefalte norske virksomheter å se etter alternativer.
Det skjedde kort tid etter at to europeiske datatilsyn konkluderte med at Google Analytics sender persondata til USA, og dermed er i strid med GDPR etter Schrems II.
Med nesten 80 prosent markedsandel i offentlig sektor, er Google Analytics det absolutt mest brukte verktøyet, viser undersøkelsen Teknologirådet har gjort.
Tunge aktører som Digitaliseringsdirektoratet, Skatteetaten, Politiet og Nav bruker verktøyet.
– Google Analytics er jo et såkalt gratis analyseverktøy, men det betales selvsagt med data om oss, sa Tennøe.
Verktøyet sporer det meste som skjer når du er inne på et nettsted. Et unikt nummer som tildeles deg når du besøker nettsiden, blir sendt til Google, og lar Google se om du har besøkt nettsiden før, og hvordan du bruker den. Google kan også se detaljer om nettleseren du bruker.
Og dersom eieren av nettstedet har slått på funksjonalitet for å koble til flere Google-verktøy, forfølges du også videre på nett etter besøket.
Forfølger deg på nett
– Dersom du har vært inne og sett på nettsider om det å bli fosterforeldre, vil du se reklame for nettopp dette når du besøker en annen nettside, fortalte Tennøe fra scenen.
Det er verktøyet «remarketing audiences» fra Google som gjør dette mulig. Bufdir er nemlig blant de 35 prosentene av offentlige virksomheter som lar Google stalke deg videre til neste nettsted.
Selv om formålet er godt, kan det fortelle annonsører ganske mye om deg at du søker på denne typen nettsider, mener Tennøe. Og den som besøker nettsiden er neppe klar over hvordan dataene brukes.
Altinn, Tolletaten og Helsedirektoratet tillater det samme. Til og med Nasjonal sikkerhetsmyndighet bruker løsningen.
Data om deg havner på børsen
Hele 58 av de nettsidene Teknologirådet undersøkte, åpnet ikke bare for sporing. De lot også dataene om deg havne på annonsebørsen.
35 prosent av offentlige virksomheter deler data med Googles Doubleclick, som selger dataene dine videre til høystbydende.
Ettersom ikke en eneste av disse virksomhetene nevner dette med et ord i egen personvernerklæring, er det vanskelig å vite hva som er bakgrunnen for at de har valgt denne løsningen.
Likevel deler blant annet Arkivverket, Nkom, Oslo kommune og Direktoratet for e-helse data om dine klikk på nettsiden med annonsører.
Problematisk
– Innbyggerne kan ikke velge bort offentlige nettjenester, og deler uten å vite det informasjon om helse, familieliv og privatøkonomi med annonseindustrien, sier Tennøe.
Teknologirådet mener offentlig sektor har et særlig ansvar for å passe godt på personvernet, og har tidligere omtalt offentlig sektors bruk av slike sporingsverktøy som et demokratisk problem.
– Gjennom å bruke gratis tilgjengelige verktøy fra de store internettselskapene, inviterer offentlige nettsteder kommersielle aktører inn i de innerste sfærene av våre liv, skriver Teknologirådet på egne nettsider.