digitalisering og offentlig it
Gigantprosjekt sprekker med flere hundre millioner: – Vi har fortsatt en stor jobb foran oss
I 2015 kom Windows 10, men landets største helseforetak kjører fortsatt på Windows 7 med alle sikkerhetsutfordringer det innebærer.
Helse Sør–Øst, Norges aller største helseforetak, er ennå ikke over på Windows 10. Flere av landets største sykehus kjører derfor på en utgått versjon av Windows 7. Budsjettet på 190 millioner kroner er for lengst sprengt, og fortsatt gjenstår oppgradering av nærmere 40.000 klienter.
– Vi har søkt om ytterligere støtte fra Helse Sør–Øst til Windows 10–oppgradering. Det skyldes funnene vi har gjort etter vi har gått igjennom kompleksiteten i applikasjonsporteføljen i en omfattende kartlegging, sier administrerende direktør Gro Jære i Sykehuspartner til Digi.no.
490 millioner
Windows 10-prosjektet vil derfor få en total kostnadsramme på 490 millioner kroner, og oppgraderingen er en forutsetning for økt sikkerhet, enklere drift og bedre håndtering av programmene som benyttes ved sykehusene.
Fra prosjektstart i 2018, er det brukt 236 millioner kroner på oppgraderingen.
«Prosjektet har måttet gjøre vesentlig mer enn det som inngår i et normalt Windows 10– oppgraderingsprosjekt, og fremstår til nå som et transformasjonsprosjekt av applikasjonsporteføljen i Helse Sør–Øst», heter det i saksdokumentene som ble fremlagt for styret i Helse Sør–Øst forrige uke.
68.000 klienter
Det norske helsevesenet er storbrukere av Windows–baserte systemer. Det dreier seg i mange tilfeller om temmelig kompleks IT–drift, hvor det benyttes mange ulike applikasjoner. Totalt er det 68.000 klientmaskiner i helsenettene på Østlandet og over 7000 ulike applikasjoner.
– Vi har fortsatt en stor jobb foran oss. Selve oppgraderingen av klientmaskinene begynte vi med i fjor høst, sier Jære i Sykehuspartner til Digi.no.
14. januar i år ble Windows 7–støtten avsluttet, og selv om Microsoft har jobbet hardt for å få etternølere over på Windows 10 siden lansering i 2015, har det norske helsevesenet hanglet etter i sneglefart.
Microsoft tar betalt per klient som kjører Windows 7, og prisen blir dermed fort høy når sykehusene sitter på titusenvis av utdaterte klientmaskiner.
Utvidet support
Ifølge dokumentene som er oversendt styret i Helse Sør–Øst er det så langt brukt rundt ni millioner kroner på support og feilretting.
Utvidet support er betalt ut 2020 til Microsoft, men Jære vil ikke ut med hvor mye av dette beløpet som har gått med til å betale for den utvidede Windows 7–supporten.
I løpet av året regner sykehusene på Østlandet med å ha oppgradert rundt 22.000 maskiner. Noe som betyr at den utvidede supporten også må forlenges inn i 2021.
– I realiteten har dette blitt et stort rydde- og saneringsprosjekt, der oppgraderingen til Windows 10 er den enkleste delen, sier Jære til Digi.no.
Ferdigstilles i 2021
Microsoft har tidligere opplyst at de skal tilby såkalte Extended Security–oppdateringer (ESU) til og med januar 2023. Ifølge IT–giganten selges ESU–oppdateringene til kunder som benytter seg av volumlisenser, og prisen øker hvert år.
Det er forventet at Windows 10-prosjektet til Sykehuspartner kan ferdigstilles innen 30. november 2021. Planen er da at programporteføljen skal være redusert til 2500 ulike applikasjoner.
«De største risikoene i planen er vurdert å være manglende aksept fra helseforetakene om at
Windows 10 klientene ikke inneholder alle applikasjonene som er på Windows 7, samt tilgang på applikasjonstilretteleggere.», heter det i styredokumentene.
Kompleks struktur
«Microsoft har frem til nå fungert som rådgiver til prosjektet, og utrullingsstrategien hensyntar
alle anbefalinger som Microsoft har gitt med utgangspunkt i beste praksis for oppgraderinger til Windows 10», skriver Sykehuspartner videre.
I de andre norske helseforetakene er oppgraderingen til Windows 10 nesten ferdigstilt.
Hvorfor tar det da så lang tid i Helse Sør–Øst?
Ifølge Jære skyldes det i stor grad at Sykehuspartner forvalter mange flere sykehus enn resten av landets helseregioner
Selv om prosjekt skal være ferdig i november 2021, vil fortsatt 18.000 klienter unntas fra oppgradering.
Krevende
Det skyldes at maskinene benyttes i spesielt krevende områder der Sykehuspartner ikke har kontroll på programvareleverandørenes Windows–strategier.
For å få endene til å møtes ønsker Sykehuspartner å kutte drastisk i porteføljen av programvare i løpet av de neste to årene. For å nå målet må det utarbeides regionale føringer for applikasjonsporteføljen, mener sykehusenes IT–partner.
– Den store applikasjonsporteføljen i Helse Sør-Øst er et resultat av at helseforetakene historisk har administrert og installert egne løsninger. Nå står vi i en situasjon der vi er nødt til å rydde opp for å få en bærekraftig portefølje. Forberedelsene og tilretteleggingen av denne jobben er svært krevende, sier administrerende direktør Gro Jære i Sykehusparter til Digi.no
Digi.no har vært i kontakt med Helse Sør–Øst. De ønsker ikke å kommentere denne saken.