digitalisering og offentlig it

Knowit skal hjelpe Tolletaten med å lage verdensledende løsninger

Kontrakten er verdt opptil 270 millioner kroner, og ha en varighet på opptil seks år.

Både Bård Singstad (t.v.) og Fredrik Ekerhovd i Knowit er fornøyd med å ha vunnet oppdraget med å digitalisere Tolletaten.
Både Bård Singstad (t.v.) og Fredrik Ekerhovd i Knowit er fornøyd med å ha vunnet oppdraget med å digitalisere Tolletaten.

Som alt annet skal også Tolletaten digitaliseres, og Knowit har vunnet oppdraget når Tolletaten skal modernisere den digitale vareflyten inn og ut av Norge.

– I tett samarbeid med kunden er målet å lage verdensledende løsninger innen sin sjanger, sier Bård Singstad, salgsleder i Knowit i en pressemelding.

Digital vareflyt vil si informasjonen om varen, og kort fortalt er det prosessen rundt innførsel av varer som skal digitaliseres videre, sier han.

– Målet er at prosessen skal gå raskere uten at det går utover behovet for kontroll. En av de tingene jeg har lært i denne prosessen, er at Tolletaten like mye skal bidra til at bedrifter og enkeltpersoner enkelt og trygt skal kunne drive med handel på tvers av landegrenser, og ikke bare er en kontrollmyndighet som gjør at prosessen går tregere, sier Singstad.

Kun én underleverandør

Knowit uttaler i en pressemelding at de vil benytte store deler av sin norske organisasjon til oppdraget, og kun tar med seg en eneste underleverandør i konsortiet.

Det er Capra Consulting, som ifølge Singstad har spisskompetanse innen enkelte områder som er nødvendig, spesifikt i å bygge opp utviklingsteam av rette type.

Capra Consulting er rett og slett «best i klassen» på dette, sier Singstad på telefon til Digi.

Fjær i hatten

Kontrakten skal være verdt inntil 270 millioner kroner, og ha en varighet på inntil seks år.

– Det at vi får tillit fra Tolletaten for å gjennomføre et så omfattende oppdrag som dette er virkelig en fjær i hatten, sier Fredrik Ekerhovd, konserndirektør i Knowit og leder av Knowit i Norge i pressemeldingen.

De fleste store konsulentselskapene i Norge skal ha deltatt i konkurransen om oppdraget, som beskrives som tøff.

– Tolletaten har sett etter en leverandør som kan bistå dem med å utvikle sin egen organisasjon i tillegg til å stille med tilstrekkelig kapasitet for å løse oppdraget. Knowit skal ikke bare stille med nok flinke folk, men skal også bidra til å videreutvikle IT-miljøet til Tolletaten, fortsetter Singstad.

Ifølge Singstad talte kvalitet for 70 prosent i anbudet, mens pris talte 30 prosent. Kvalitet ble målt på kvalitet på tjenestene, kvalitet på kompetanse og referanser.

– Det handler i stor grad om å forstå Tolletatens samfunnsoppdrag, bygge tillit og jobbe sammen med å levere verdi, læring og forbedre oss basert på erfaringene vi gjør når vi jobber sammen, sier Singstad.

Større, raskere og mer effektivt

Sentralt i oppgaven med å modernisere Tolletatens teknologiske løsninger er å kunne håndtere økte volum og økte krav til effektivitet – og sikre en informasjonsflyt som gjør at informasjon om vareførsel kommer i forkant eller senest ved grensepassering, ikke i etterkant, heter det i pressemeldingen.

De nye løsningene skal komme både bedrifter og privatpersoner til gode, loves det.

– Selvbetjeningsløsninger vil nok være en del av løsningen sammen med automatisering, raskere saksbehandling og bedre bruk av data for sikre en god kontroll, skriver Singstad i en e-post til Digi.

Gjort det før

Knowit har også tidligere vunnet lignende kontrakter med offentlige etater og virksomheter.

– Vi har over det siste tiåret jobbet bredt med å bistå det offentlige Norge med digitalisering av både systemer og prosesser, med NAV, Skatteetaten og Oslo kommune som gode eksempler, sier Ekerhovd.

Powered by Labrador CMS