digitalisering og offentlig it
MAST: Kostet 357 millioner før terminering
Forsvaret brukte millioner på ekstern bistand til sitt gigantprogram for skytjenester før prosjektet ble terminert. Ikke bortkastet pengebruk, mener Forsvarsmateriell.
Skyprogrammet som skulle modernisere Forsvarets IKT har gått på flere skjær i sjøen.
Nå er programmet historie og Forsvarsmateriell (FMA) har levert sin termineringsrapport. Der kommer det frem at programmet har kostet 317 millioner kroner i ekstern bistand.
I tillegg kommer interne lønnskostnader. FMA anslår at det har påløpt rundt 19 millioner mellom 2021 og 2024 til lønn til egne ansatte dedikert til programmet, og 21 millioner til andre ansatte i forsvarssektoren.
Samlet er det altså snakk om 357 millioner norske kroner. Nær 90 prosent av utgiftene har vært til ekstern bistand.
Avlyst gigantkontrakt
Forkortelsen Mast står for Militær Anvendelse av Skytjenester og er et program for bruk av skyteknologi i Forsvaret.
Fra midten av 2018 til slutten av 2020 var programmet i etableringsfase. FMA jobbet i halvannet år med utredninger og analyser, blant annet knytta til et strategisk samarbeid.
Tanken var å knytte til seg en privat aktør som skulle ta seg av driften av en del av dagens løsninger, og ta ansvar for å utvikle fremtidens løsninger for Forsvarets sikre plattformer og ERP-løsninger.
Dette har blitt kalt Norgeshistoriens største IT-anskaffelse, med en estimert verdi på opp mot 16 milliarder kroner.
Anskaffelsesprosessen startet i januar 2021 og varte i over to år. Tre leverandører valgt til å gå videre i en dialogfase for å konkurrere om kontrakten.
Høsten 2022 kom Riksrevisjonen med sterkt kritikk av Forsvarets IKT-arbeid, også programmene Mast og Mime. I februar 2023 pekte Forsvarsmateriell på sikkerhetssituasjonen og valgte å avlyse gigtantkonkurransen. Det skapte kritikk, konsulenthusene hadde trolig brukt et tresifret antall millioner på sitt arbeid i dialogfasen.
Da konkurransen ble avlyst startet FMA en avklaringsfase. Den resulterte i at departementet ba dem terminere programmet. Det betyr ikke at de opprinnelige ambisjonene ble lagt på is. Oppgavene blir delt opp i mindre og mer håndterbare størrelser.
Millioner til Cyberforsvaret
Digi har spurt FMA hva pengene har gått til.
− Av de 317 millionene har 137 millioner gått til bistand fra Cyberforsvaret. Programmet var avhengig av støtte fra Cyberforsvaret for å definere behov og utvikle kravene til det som skulle bli nye Forsvarets Sikre Plattform samt avklare tekniske rammer og krav for ny ERP-løsning, forklarer presseavdelingen i Forsvarmateriell i en e-post til Digi og fortsetter:
− Det var et omfattende arbeid gitt omfanget og kompleksiteten i Forsvarets løsninger. Cyberforsvaret deltok også i den omfattende dialogprosessen med markedsaktørene som varte i om lag to år før anskaffelsen ble avlyst.
I tillegg gikk 21 millioner til støtte fra Nasjonal sikkerhetsmyndighet og rundt en million til Forsvarsbygg og FFI. FMA har brukt rundt 18 millioner på juridisk bistand og 125 millioner til en rekke ulike rådgivningsselskaper, forteller FMA og ramser opp Gartner, Accenture, Teleplan Consulting, IBM, Styrmand, BDO, Atkins, Karabin, Devoteam Fornebu og Commitment.
− I tillegg ble det utbetalt en kompensasjon til tilbyderne for deltakelse i anskaffelsen når den ble avlyst, på til sammen 15 millioner, skriver de.
− Blir gjenbrukt
− Det eksisterer mye dokumentasjon knyttet til gjennomføringen av MAST som blir gjenbrukt i de videreførte prosjektene, skriver FMA.
Det er også flere av de samme personene som er med i det videre arbeidet.
− MAST var organisert sammen med Mime-programmet i Programorganisasjonen Mime/MAST. Det betyr at både kompetanse og erfaringer fra MAST også er blitt benyttet i Mime. Totalt sett er det derfor vanskelig å definere at noen av «MAST-leveransene» ikke lenger har eller gir verdi, svarer FMA når Digi spør hvor stor del av de 317 millionene de vil anslå fortsatt har verdi.
Bistanden FMA har kjøpt har hjulpet dem med utredninger og beslutninger, juridiske underlag og innføring av strukturer for å styre programmet, og ikke minst i å lage konkurransegrunnlag for anskaffelsen av Forsvarets sikre plattformer (FSP) og ny ERP-løsning, et arbeid som krevde mye på arkitektur- og sikkerhetssiden.
− Det arbeidet som ble nedlagt i utarbeidelse av et konkurransegrunnlag og en omfattende dialog med markedet har gitt bred og god innsikt og kunnskap om mulige tekniske løsninger, sikkerhetsmessige forhold, nye leveranse- og operasjonsmodeller og markedet, skriver FMA og fortsetter:
− I og med at dialogen med markedet ble dokumentert løpende, er kunnskapen også godt dokumentert. Risikovurderingene som ble gjort, og som resulterte i avlysningen, er også særdeles viktig inn i videre prosesser.