digitalisering og offentlig it
– Norske IT-selskaper har en unik mulighet til å bli ledende globalt, og da spesielt innen industriell digitalisering
Les vårt lederintervju med Dr. John Markus Lervik, adm. dir. i Cognite.
2018 er snart et tilbakelagt kapittel, og for den norske IT-bransjen har det vært et begivenhetsrikt år med både opp- og nedturer. Vi i digi.no har skrevet om oppkjøp, insourcing, outsourcing, sikkerhetsskandaler og mye annet.
Hvordan har året vært for de som jobber i den norske IT-bransjen? Vi har invitert toppledere og IT-sjefer til en uhøytidelig intervjuserie som vi kommer til å publisere på digi.no i dagene frem mot jul, og gjennom hele julen.
Ett selskap som har fått mye oppmerksomhet i år, er dr. John Markus Lerviks nye satsning Cognite. Vi har snakket med Lervik, som er administrerende direktør i Cognite:
Hvordan feirer du julen i år?
En kombinasjon av hjemme og på fjellet. Planen er å kombinere tid med familien med skigåing og lesing.
Klarer du å legge vekk jobben helt i julen?
Jeg legger ikke vekk jobben helt, og det er heller ikke et mål. Det vil bli godt å få mer tid med familien, og å kunne komme seg litt bort fra møter og kontoret, men jeg vil også bruke tiden på å reflektere over hva vi har utrettet i år og hvordan vi bør fokusere neste år for å bli enda bedre på å understøtte våre kunder i å ut gevinstene fra industriell digitalisering.
Hvordan har 2018 vært for selskapet du jobber i?
2018 har vært et fantastisk år for Cognite, takket være våre ansatte og kunder. Fra å ha én kunde ved inngangen av året, har vi nå fått tillit fra mer enn et dusin industrielle selskaper, inkludert Wallenius Wilhelmsen innenfor maritim sektor og også vår første avtale med et olje- og gasselskap utenfor Norge, DEA.
Dette har resultert i at vi har femdoblet omsetningen og går med overskudd. Vi jobber tett med våre kunder, og de har hjulpet oss utrette mye i løpet av kort tid. Nå mot utgangen av året har vi også brukt mye tid på å diskutere hvordan vi sammen med kundene skal kunne gjøre det enda bedre i 2019.
Hva er det mest spennende dere har gjort i 2018?
En av våre fremste prestasjoner har vært å bygge et fantastisk team med programvareutviklere ikke bare fra Norge, men også fra internasjonale selskaper i Silicon Valley. For oss viser dette at vi kan ha internasjonal konkurranseevne ut fra Norge, og at det området vi jobber med er så spennende at vi tiltrekker de aller beste talentene.
En stor del av nøkkelen, i tillegg til å ha unik programvare, er å skape et miljø hvor de skarpeste programvareutviklerne kan jobbe tett sammen med krevende kunder. Gjennom dette kan vi hjelpe kundene våre med å løse vanskelige og relevante problemer, og samtidig oppleve at produktene vi bygger er verdifulle for omverdenen. Videre så har vi også greid å starte en bevegelse – «Data Liberation» – altså at data må frigjøres fra gamle silobaserte systemer for å kunne hjelpe industrien å operere sikre og mer effektivt. Dette opplever vi at resonnerer veldig godt hos framtidsrettede industrielle bedrifter.
Cognite har spesialisert seg på dataanalyse i industrien. Hvordan kan norske bedrifter bli bedre til å utnytte de store datamengdene de ofte sitter på?
Industrielle selskaper preges generelt av at man har mange ulike, og gjerne også gamle, datasystemer hvor data blir lagret – og i praksis låst inne – i ulike deler av bedriften. Den beste måten å kunne tilby informasjon og analyse på tvers av bedriften er ved å frigjøre data fra utdaterte systemer og bruke moderne infrastruktur og programmeringsgrensesnitt (API-er) for å tilby data-tilgang.
Vi ser at stadig flere bedrifter innser den signifikante verdien av å tilgjengeliggjøre og dele data ikke bare med ansatte, men også med samarbeidspartnere for å øke konkurranseevnen sin. Bedrifter som Aker Solutions og TechnipFMC utvikler nye tjenester og produkter basert på effektiv datatilgang, og oljeselskaper som Aker BP, DEA og Lundin vil dele sine egne data med leverandører for å forbedre forretningsmodellene og øke effektiviteten. Flere og flere ser verdien av dette også innenfor andre industrier, inkludert Wilhelmsen innenfor maritim industri.
Hva synes du er de mest spennende teknologitrendene innenfor din bransje akkurat nå?
Det er mange interessante trender, men jeg synes at det er for mye fokus på konkrete teknologier og hvordan disse i seg selv representerer løsningen. Vi i Cognite er mye mer opptatt av hva digitalisering faktisk betyr for våre kunder og partnere, og hvordan man skal få ut gevinstene. Industriell digitalisering handler ikke om teknologi per se, men om å endre hvordan mennesker jobber og maskiner opererer, samt å effektivisere forretningsmodellene i verdikjeden.
Som et eksempel, så ser vi på forretningssiden at operatører begynner å dele data med utstyrsleverandører (såkalte OEMer) og beveger seg mot ytelsesbaserte kontrakter. Et godt eksempel her er Framo og Alfa Laval, og deres samarbeide med Aker BP. Dette eliminerer unødvendig vedlikehold av pumpene til Framo, øker oppetiden og gir nøyaktig innsikt om ytelse til leverandøren slik at både produktene kan forbedres og kostnadene for å drifte utstyret går signifikant ned.
På teknologisiden ser vi også spennende utviklinger. Et eksempel er fotogrammetri. Fotogrammetri er prosessering av bilder og videoer på en måte som lar deg gjenskape komplette 3D-modeller av objekter og motiver. Dette har et stort potensiale for våre kunder, blant annet ved å være en måte å oppdatere 3D-skisser og overvåke industrielle flater fortløpende på en ny og mye mer effektiv måte enn tidligere.
Hvordan tror du norsk IT-bransje vil utvikle seg de neste årene, og hva blir viktig for at norske IT-bedrifter skal lykkes?
Norske IT-selskaper har en unik mulighet til å bli ledende globalt, og da spesielt innen industriell digitalisering. Norge har en lang og sterk industriell historie, noe som har gitt oss unik bransjekompetanse innenfor flere viktige bransjer som olje- og gass, maritim og ny energi. Kombinert med vår kunnskap innen programvareutvikling, vil dette kunne gi oss sterk internasjonal konkurranseevne.
Dette forutsetter at norske industrielle bedrifter og teknologiselskaper samarbeider tett. Her er det fortsatt mye å gå på, da mange av de tradisjonelle industriselskapene fortsetter å jobbe etter gamle mønstre, med transaksjonelle relasjoner og der man spesialsyr løsninger for seg selv. Dette er veldig lite framtidsrettet.
Heldigvis, ser vi at sterke og framtidsrettede ledere går foran og viser vei; dette gjelder ikke bare Karl Johnny Hersvik i Aker BP, men også for eksempel Ann Christian Andersen i TechnipFMC og Kristin Færøvik i Lundin. Norske myndigheter forstår også i økende grad viktigheten av at norsk industri samarbeider, både for å øke konkurransekraften her i Norge, og også for å øke internasjonal konkurransekraft for norske bedrifter.
Den raske teknologiutviklingen gjør at bedrifter i stadig større grad må være i stand til å omstille seg for å fortsette å være relevante. Har du noen gode råd til dem?
Nøkkelen for selskaper blir å fokusere på i størst mulig grad å benytte seg av moderne programvarekonsepter og -produkter, i stedet for å bygge spesialtilpasninger gjennom egne prosjekter. Med andre ord at industrielle bedrifter tar i bruk teknologi som kontinuerlig forbedres gjennom at det er mange som bruker samme teknologi. Her er det fortsatt veldig liten modenhet i industrien, noe som forsterkes av at man ofte har et rent prosjektfokus i stedet for å tenke på hele livssyklusen og verdikjeden til selskapet. Det er en enorm kraft i å sette sammen kryss-funksjonelle team som får autoritet til å fokusere på et problemområde over tid; fremfor på kun fokusere på å møte kortsiktige tidsfrister.
Mange snakker om mangel på IT-kompetanse. Hva gjør dere for å tiltrekke dere de beste folkene, og hvordan holder dere på dem?
Mennesker med sterk IT-kompetanse har mange jobbmuligheter, ikke bare i Norge, men globalt. Da koker det ofte ned til to spørsmål: «Hvem kommer jeg til å jobbe sammen med, og hva vil jeg kunne lære?» og «hvilke problemer kommer jeg til å løse, og hvor viktige er disse problemene også i det større bildet?».
De beste menneskene vil jobbe sammen med de beste, så for oss er det avgjørende å opprettholde høye standarder for de vi ansetter. Dette gjelder ikke bare kompetanse, men også innstilling og verdier. Når man har samlet mange dyktige ansatte er det viktig at de kan utfordres til å løse vanskelige oppgaver, og også tilby en unik læringsarena.
Vi i Cognite jobber med store komplekse industrielle utfordringer. Ikke bare skal industrien de neste 5-10-15 årene gjennom den sammen digitaliseringen som vi har opplevd innenfor konsumentverdenen, denne transformasjonen er også avgjørende for hvordan verden vil se ut i framtiden (ref. f.eks. miljø). Vi møter en rekke veldig vanskelige utfordringer hver dag, og dette tiltrekker dyktige mennesker. I tillegg bruker vi god tid på å utvikle en unikt god bedriftskultur med sterk fokus på samarbeide og læring for å kunne gi betydelig verdi til våre kunder.
Hvilke forventninger har du til 2019?
Vi har høye forventninger til hva våre kunder og partnere vil få til neste år, både for hvordan deres ansatte gjennom digitalisering vil få en bedre og mer meningsfylt arbeidshverdag, og også gjennom de gevinstene som vil tas ut for bedriftene.
Vi har et spennende år i vente, med mange store nyheter på gang. Data Liberation Front kommer til å rekruttere mange, mange nye medlemmer i 2019!
-
Du finner flere lederintervjuer på vår samleside