digitalisering og offentlig it
Nyåpnet: Slik sikres norske forskningsdata mot bombeangrep
– I en tid med krig i Europa ser vi betydningen av sikker lagring, sier Ola Borten Moe (Sp).
Lefdal i Stad kommune: Forsknings- og høyere utdanningsminister Ola Borten Moe (Sp) åpnet tirsdag det nye datasenteret til Sigma2 der det nå bygges opp for lagring av den nasjonale e-infrastrukturen for beregnings- og datavitenskap.
– Dette er viktig infrastruktur som nå er lagret på et sikkert sted. Her er dataene beskyttet med hundrevis av meter berg. Det er bombesikkert. I en tid med krig i Europa ser vi betydningen av sikker lagring. Det er veldig effektive energiløsninger, og gjenbruk etter gammel industri. Per i dag er fem prosent av kapasiteten her utnyttet. Det er enorme muligheter fremover, sier Borten Moe til Digi.
To statsråder til stede
Statsråden for forskning stod for den offisielle snorklippingen, som for øvrig var en digital løsning. Borten Moe stod inne i de nye kontorlokalene til Sigma2 som er bygget i en sjakt i fjellhallen, mens en annens hånd fysisk klippet båndet i datasenteret med overføring til storskjerm.
Også kommunal- og distriktsminister Sigbjørn Gjelsvik (Sp) var til stede på åpningen.
Ifølge daglig leder Gunnar Bøe i Sigma2 vil dagens servere i Tromsø og Trondheim blir stående ut sin levetid som han anslår til fem-seks år.
– Dette er starten på noe mer. Dette er første steg, sier han og bekrefter overfor Digi.no at fjellhallene i den gamle olivingruva i Lefdal blir stedet der nasjonal e-infrastruktur for beregnings- og datavitenskap skal utvikles videre.
Gjenbruk
Bøe sier Lefdal Mine Datacenter ble valgt etter en konkurranse der åtte datasentre i Norge til slutt stod igjen som aktuelle alternativer.
– Lefdal Mine Datacenter scoret best på alle parametere. Vi vurderte blant annet pris, teknologi, bærekraft, sikkerhet og skaping av lokale arbeidsplasser, sier han.
Bøe sier Lefdal scoret høyt på bærekraft, både fordi det er gjenbruk av tunnelene etter gammel gruveindustri, det er kjølesystemer med vann fra fjorden utenfor, og spillvarmen skal nå etter planen brukes til lukket oppdrettssatsing på land og i sjø. Selskapet Sjømatstaden planlegger en milliardinvestering som etter planen skal settes i drift fra 2024, med spillvarme fra superdatamaskiner og høykapasitetssystemer.
Sigma2 AS er et norsk statlig selskap eid av Sikt – Kunnskapssektorens tjenesteleverandør. Det administrerer anskaffelse og drift av nasjonalt utstyr for avanserte vitenskapelige beregninger.
120.000 kvadratmeter
Lefdal Mine Datacenter strekker seg over 120.000 kvadratmeter inn i fjellet, fordelt på mange plan.
Datasenteret ligger i bygda Lefdal, mellom Måløy og Nordfjordeid i Vestland fylke. Etter gründerfasen med lokale investorer, eies det nå av amerikanske Columbia Threadneedle European Sustainable Infrastructure Fund (ESIF) og German Edge Cloud GmbH & Co KG (Griedhelm Loh Group).
Sigma2 samarbeider nært med universitetene i Oslo, Tromsø, Bergen og NTNU om å levere en attraktiv og bærekraftig e-infrastruktur til forskning og høyere utdanning. Samarbeidet går under navnet NRIS (Norwegian research infrastructure services), og dagens nasjonale anlegg står plassert på campus i Trondheim og Tromsø. Norges kraftigste superdatamaskin – Betzy – står eksempelvis på NTNUs campus Gløshaugen i Trondheim. Den neste nasjonale superdatamaskinen skal inn i Lefdal Mine Datacenter sammen med lagringsinfrastrukturen NIRD, ifølge presseinfo fra Sigma2.
Kapasitet på 33 PB
Tre konteinere er plassert inne i gruven. I disse konteinerne skal norske forskningsdata om klima, språk, energi og helse lagres. Folkehelseinstituttet brukte Sigma2s superdatamaskiner for beregninger av smittespredning under covid-19. Norske klimaforskere bruker systemene i forskningsbidrag til FNs klimarapporter. Gjennom NIRD får norske forskere og forskningsinstitusjoner tilgang til noen av verdens kraftigste datamaskiner og raskeste lagringssystemer. Alle forskningsmiljøer med behov for høykapasitetsberegninger og lagring av store datamengder kan søke om å bruke e-infrastrukturen.
Det nye lagringssystemet bygger på teknologi fra IBM og er levert av det norske IT-selskapet Move. Ved åpningen har systemet en kapasitet på 33 petabyte (PB), men er planlagt utvidet til 70 PB etter hvert som lagringsbehovet øker.