digitalisering og offentlig it
Revidert statsbudsjett: Mer penger til Digitaliseringsdirektoratet
Sikkerhetssituasjonen gjør at det haster å modernisere fellesløsningene, mener regjeringen, som øker bevilgningen til Digitaliseringsdirektoratet.
De nasjonale fellesløsningene, som ID-porten, Altinn, Folkeregisteret og Digital post, er viktig infrastruktur for Norge, mener regjeringen.
De siste par årene har bruken av løsningen økt betraktelig.
− Økningen utfordrer sikkerheten og robustheten i løsningene. Den siste tiden har risikoen for angrepsforsøk mot fellesløsningene økt, skriver regjeringen i revidert nasjonalbudsjett.
Nå øker de bevilgningene til Digitaliseringsdirektoratet, så direktoratet skal kunne «levere sikre og robuste fellesløsninger» og fortsette «nødvendig moderniseringsarbeid».
15 millioner kroner øremerkes til moderniseringsarbeidet.
Samlet øker bevilgningen til Digdir med snaue 22 millioner kroner.
Ropte varsko
Allerede i juni 2022 varslet offentlig sektors toppledere i Skate-utvalget at de var «svært bekymret over budsjettsituasjonen i Digdir og hos andre fellesløsningsforvaltere i sektorene».
I regjeringens forslag til statsbudsjett var det få løfter om bedring. På postene for bruk, utvikling og forvaltning av de nasjonale fellesløsningene var det til og med en nedgang, fra 538 til 511 millioner norske kroner.
− Overordnet er det ingen tvil om utviklingsaktiviteter vil være på et minimum, sa daværende Digdir-direktør Steffen Sutorius.
Senere la regjeringen åtte millioner mer i potten, da hadde Sutorius allerede valgt å gå av, fem måneder inn i åremålet.