digitalisering
Ny undersøkelse bekrefter dystert bilde: – Fortsetter det slik, vil vi se konkurser fremover
Martin Rasmussen i Primex Norway automatiserte filetproduksjonen i fiskehallene allerede i 2017. Men her er Norge fortsatt en stor sinke. Sverige, Finland og Danmark ligger milevis foran oss. Der er den nye normalen å benytte seg av robotisering, 3D-printing, skytjenester og kunstig intelligens i tjeneste- og produktproduksjonen, ifølge Abelia.
Foto: Erik Jenssen
Norske ansatte sier at selskapene de jobber i, har svært lavt engasjement for å digitalisere videre. Samtidig opplever 60 prosent av nordmenn i store internasjonale selskaper her hjemme at deres arbeidsgiver satser tungt.
– Må ut av hengemyra
– Vi har en tendens til å tro at det er typisk norsk å være god og at vi ligger langt fremme på teknologianvendelse, men det er i beste fall bare de ansatte, sier administrerende direktør Øystein E. Søreide i Abelia når han får høre om resultatene fra SD Worx – før han fortsetter: