drift
Candidator kjøper i Bergen
Sluker IT-driftselskap med drøyt 20 ansatte.
Candidator har vokst til 550 ansatte og en årlig omsetning på rundt en milliard kroner. Den svenske driftspesialisten gjør nå sitt tredje oppkjøp her til lands, etter tidligere å ha slukt Knowit Services og Netit.
Valget falt denne gang på bergensbedriften Dataoppdrag AS, som med 22 ansatte leverer driftstjenester til kunder både lokalt og i Oslo-området.
Partene oppgir ikke kjøpesum, men selskapet som ble etablert i 2006 har hatt solid vekst og lønnsomhet over tid. I fjor omsatte de for 35 millioner med 2,2 millioner på bunnlinjen.
– Salget er ikke motivert ut fra kortsiktige hensyn. Vi har klart oss bra så langt, sier daglig leder Erik Gams Steine til digi.no.
Størrelsen tatt i betraktning falt det naturlig å bli del av en større helhet, ikke minst for å være konkurransedyktige i fortsettelsen.
– Det norske markedet består av noen få store, flere mellomstore og en stor underskog av små aktører som oss. Det er klart at en liten bedrift ikke stiller så sterkt som de med flere hundre ansatte. Vi ser også at de store blir mer og mer opptatt av å vasse i våre bedd.
- Investor med dype lommer går inn i Candidator: Varsler oppkjøp for å bli ledende på IT-drift i Norgen
Tror de små vil få slite
Konsolideringen Candidator har varslet tidligere fortsetter altså. Steine kaller det en restrukturering i bransjen.
– Noen av de mindre aktørene tror vi at kommer til å bli marginalisert. De klarer ikke å utvikle systemene sine over tid og skalere med økt grad av kompleksitet, sier han.
Lars Solbakken som er daglig leder for Candidator Norge sier i en kunngjøring at målet er å bli best på IT-drift i det nordiske markedet.
– Dataoppdrag tilbyr IT-drift, skytjenester, support og salg av maskinvare til kunder i og rundt Bergen, samt i Oslo-området. De tilbyr en totalleveranse av IT-tjenester, ofte i rollen som kundens IT-sjef, slik sett en perfekt match for oss, konstaterer Solbakken.
Mål om trygge arbeidsplasser
Steine forteller at selskapet har eget datasenter i Bergen, inkludert anlegg for redundanse, samt to sekundære lokasjoner i Oslo hvor de leier plass.
Han røper også at de kunne ha valgt andre kjøpere.
– Årsaken til at vi landet på Candidator, som ikke var det eneste alternativet, var særlig fordi deres bedriftskultur var veldig sammenfallende med vår. Det handler om kundefokus, villigheten til å tenke nytt, tilpasse seg og utvikle konseptet i takt med kundenes behov, samt være aktive rådgivere ved valg av systemer og løsninger.
Internt har det ifølge Steine bare vært positive reaksjoner blant de ansatte. Han nevner at de fleste medarbeiderne er organisert under El & IT-forbundet som også har vært involvert i prosessen.
– Vi har et felles mål om å skape sikre, gode arbeidsplasser, redusere risiko og skape interessante utfordringer for de ansatte fremover.
Størst av de mindre
Erik Gams Steine blir mer usikker når digi.no spør hvordan det har seg at IT-bedrifter i Bergen har det med å bli slukt, fremfor å vokse seg store på egen lest.
– Man kunne filosofere over bergensernes særegenheter, men det blir litt for snodig i denne sammenheng. Nei, jeg har ikke noe godt svar på det. I Bergen er det riktig som du påpeker mange mindre IT-bedrifter. Vi har vært den største av de mindre, for å si det sånn. Det er et ganske stort sprang opp til Atea for eksempel. Nå har vi muligheten til å tette hullet. Candidator har tidligere vært etablert i Bergen med et litt større miljø enn oss. Nå blir vi, og det er også noe av hensikten, en større og sterkere aktør i vestlandsregionen, sier han.
Nå ser han fram til spennende tider. Blant annet nevner Steine at de nye eierne har kommet lenger når det gjelder administrative systemer knyttet til IT-drift, som han mener er bedre egnet til skalering og håndtering av mer komplekse løsninger.