Foto: Arash A. Nejad

Bak denne døra er det bare kabler. Her ligger den 1200 kvadratmeter store kabeletasjen på NRK Marienlyst.
Inne finner vil meter på meter med blant annet lilla SDI-kabler som er essensielle for bildeoverføring hos NRK.
Andreas Munkelien, avdelingsleder og leder av moderniseringsprogrammet i NRK, viser oss den analoge teknologien som de snart skal bytte ut
Nettverk og infrastruktur

Må kjøpe reservedeler på Ebay: NRK forlater snart 60 år gammel teknologi

Gradvis frem mot flyttingen av NRKs hovedkontoret i 2029 går den gamle produksjonsteknologien ut av drift. Da forlater de enorme betongmasser, innmurte kabler fra 60-tallet og hallogenlyskastere og til fordel for en helt ny IP-basert produksjon.

Oskar Hope-PaulsrudOskar Hope-Paulsrud– Videojournalist
Arash NejadArash Nejad– Fotojournalist
Heidi SævoldHeidi Sævold– Journalist
21. aug. 2024 - 10:48

– Her er det 1200 kvadratmeter med kabler. Dette skal vi ikke ha med oss til Ensjø, sier teknologidirektør Pål Nedregotten.

Vi står i en etasje et sted på NRKs hovedkontor på Marienlyst i Oslo. Rundt oss er det utallige metre med kabel, noen er murt inn i veggen. De eldste kablene her er fra helt tilbake til 1960-tallet.

Etasjen er en del av NRKs essensielle infrastruktur og noe av det kringkasteren kvitter seg meg når de i 2029 flytter til nye lokaler på Ensjø.

Les videre med et abonnement

Allerede abonnent?Logg inn